The production of object with three dimensional printing technique
Üç boyutlu baskı tekniği ile nesnelerin üretimi
- Tez No: 422076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Güncel üretim teknolojileri üç kategoriye ayrılabilir: Eklemeli, eksiltmeli ve şekil değiştirmeli. Şekil değiştirmeli üretim istenilen parçayı oluşturmak için katı bir bloğu eğme, uzatma veya ergitme işlemidir. Frezeleme, tornalama veya lazer kesme gibi eksiltmeli üretim, bir blok veya sac malzemeyle başlar ve o malzemeyi istenilen (daha küçük) şekile keser. Bununla birlikte, eklemeli üretim bir iş parçasını oluşturmak için ham malzemeyi ard arda ergiterek ve üstüste ekleyerek parçayı oluşturur; metal tozlarını lazer ile sinterleme, elektron ışınıyla ergitme ve üç boyutlu yazdırma örneklerini içerir. Bu tez kapsamında, genel amaçlı bir üç boyutlu yazdırma makinesi tasarlanmış ve üretilmiştir. Basit mikro kontrolcü karta dayanan açık kaynaklı bir fiziksel hesaplama platformu olan Arduino, üç boyutlu yazdırma makinasının ana kontrolcüsü olarak kullanılmıştır. Ayrıca, adım motorlarının oluşturulmuş G kodlarına göre hareket etmesi için gerekli elektronik devre kartları tasarlanmıştır. Bu makinede, üçü X-Y-Z eksenleri için ikisi çiftli ergitme kafası için olmak üzere beş adet adım motor kullanılmıştır. İkili ergitme kafası, farklı tel şeklindeki malzemelerle yazdırma için sıcaklık sensörü ile kullanılmıştır. Tasarım ve üretim aşamalarının sonunda üç boyutlu bir yazıcı başarıyla elde edilmiş ve örnek parçalar kabul edilebilir bir boyutsal hassasiyette çıktı olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Current manufacturing techniques can be divided into three categories: Additive, subtractive, and deformation. Deformation manufacturing is the process of bending, stretching, or molding a solid block of material to form a desired part. Subtractive manufacturing, such as milling, lathing, or laser-cutting, begins with a block or sheet of material and cuts it into the desired (smaller) shape. Additive manufacturing, however, builds the part by successively adding and fusing raw material to form a workpiece; examples include laser sintering of metal powder, electron beam melting, and 3D printing. In the scope of this thesis, a general-purpose three dimensional printing machine has been designed and produced. Arduino which is an open-source physical computing platform based on a simple microcontroller board, has been used as a main controller of the three dimensional printing machine. Also, required electronic circuit boards have been designed for being able to operate of stepper motors to act according to the generated G-code. Five stepper motors, three of them for X-Y-Z axis and two of them for dual extruder, have been used in this machine. Dual extruder has been used with temperature sensor in order to print using different filament materials. At the end of the design and manufacturing stages, a 3D printer has been obtained successfully and sample parts have been printed out with an acceptable dimensional accuracy.