Design of injection pump in common rail injection systems for euro 6.2c emissions levels
Euro 6c emisyon seviyesi için ortaklaştirilmiş ray sistemlerinde kullanilacak bir enjeksyon pompasinin tasarimi
  1. Tez No: 422084
  2. Yazar: ENGİN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ulaşım, Mechanical Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İleride daha sıkı hale gelecek olan egzoz gazı emisyon limitlerini karşılamak için, dizel motor teknolojisinde daha fazla ilerleme kat edilmesi gerekmektedir. Dizel motor yakıt enjeksiyon sistemleri gelecekte hedeflenen emisyon değerlerine ulaşmak için en belirleyici motor ekipmanlarından biri olup motor teknolojisi gelişimine yön vermektedir. Bu çalışmada enjeksiyon basıncı ile enjeksiyon esnasında oluşan alevin yapısı asındaki ilişki, egzoz gazı emisyon bileşenleri ve bunların oluşum nedenleri, ileride hedeflenen emisyon değerleri ve gelecek için hedeflenen teknolojik gelişmeler literatürde yer alan bir çok çalışmaya dayanarak incelenmiştir. Yapılan literatür araştırmasına göre açıkça belirtilebilir ki; egzoz gaz limitlerinin azaltılması konusundaki kararlılık gelecekte de artarak devam edecektir. Ayrıca ileri enjeksiyon sistemleri ( 3000 Bar'a doğru giden enjeksiyon basınçları, ileri ortaklaştırılmış ray sistemleri, gelişmiş enjeksiyon hızı ve yapısı) gelecekteki emisyon değerlerinin düşürülmesi konusunda anahtar teknoloji olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, bu çalışmada Euro 6c emisyon düzeyini karşılamak ve Common Rail sisteminde kullanılmak için Delphi tarafından geliştirilen 2000 Bar Ünite Pompa ANSYS programı yardımıyla hem 2000 bar çalışma basıncı hem de 2500 ve 3000 bar ileri düzey enjeksiyon basınçları altında sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca gelecekte hedeflenen 2500 ve 3000 bar Common Rail Ünite Pompa için tasarım önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
To fulfill future more stringent exhaust gas emission limits, further developments on diesel engine technology are required. The diesel engine fuel injection system assists this development and becomes the decisive factor to reach these emission targets. In this study the relation between the injection pressure and the flame structure in combustion chamber, the properties of exhaust-gas components and the causes of them, future emission targets and future light-duty powertrain technologies are investigated according to the literature. Based on the literature survey, it is obvious that the determination of lowering of permitted emission levels will continue in the future and the advance injection systems (high injection pressure toward 3000 bar, advanced common rail systems, injection rate shaping capabilities) are the key technologies to obtain further reduction in emissions and fuel consumption. In addition to all, in this study also a 2000 bar unit pump for common rail systems developed by Delphi to fulfill the Euro 6c emissions level is investigated through finite element simulations performed by using ANSYS under 2000 bar operating pressure, and 2500 / 3000 bar future injection pressure levels. Besides of these the design parameters for a future 2500 and 3000 bar Common Rail Unit Pump are discussed based on the 2000 bar Unit Pump experience.