Linyit yakan termik santral uçucu küllerinden kireç katkısı ile hafif tuğla üretiminin araştırılması
Investigation into production of light weight bricks from lime and fly ash of lignite fired thermal power plants
- Tez No: 422083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya da yaklaşık olarak yılda 600 milyon ton uçucu kül atığı açığa çıktığı bilinmektedir. Ülkemizde ortaya çıkan uçucu kül miktarı ise yılda ortalama 13 milyon ton kadardır. Bu miktarda ki uçucu küllerin çok az kısmı üretime dahil edilmektedir. Bu çalışmada kömür yakan termik santraller için büyük sorun teşkil eden uçucu küllerden hafif ve ısı yalıtımı yüksek özellikte tuğla üretimi araştırılmıştır. Türkiye de faaliyet göstermekte olan Seyitömer, Soma ve Yatağan Termik Santraller'in uçucu külleri ve sönmüş kireç kullanılmıştır. Kür kabininde kürleme yöntemi ve yüksek basınçlı otoklavda kürlenme yöntemi kullanılarak çeşitli deney şartlarında tuğla üretimi denenmiştir. Öncelikle küçük boyutta tuğla örnekleri üretilmiştir ve optimum şartlar belirlenmiştir. Tespit edilen bu şartlarda gerçek boyutta tuğla örnekleri üretilmiştir ve bu örnekler standart testlere tabi tutulmuştur. Buna ek olarak kurulabilecek endüstriyel boyutta tuğla üretiminin ekonomik değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada sonucunda üretilmiş olan tuğlaların, gaz betona alternatif ürün olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
It is known that nearly 600 million tons of fly ash is produced as waste in the world per-annum. In Turkey, however, the annual production of fly ash is, on average, 13 million tons. Yet only a very small amount of this quantity is utilized. In this study, the production of lightweight high thermal insulating bricks made of fly ash that constitutes a great problem for coal-fired thermal power plants, is examined. Using fly ash from Seyitömer, Soma and Yatağan Thermal Power Plants, brick production through method of curing in the curing cabin and in high pressure autoclave, is tested in various experimental circumstances. Firstly, small bricks were produced and the optimum conditions were determined. In the optimum conditions that were determined, real-size bricks were produced and these samples were subjected to standard tests. Additionally, an economic evaluation of industrial size bricks was made. As a result of this study, it is found that fly ash bricks could be an alternative product to cellular concrete.