Balçova zeminlerinin jeofizik yöntemlerle dinamik analizi
Dynamic analyze of Balçova soils via geophysical methods
  1. Tez No: 422089
  2. Yazar: EVREN KIRNIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Deprem kaynak özellikleri ve yapı kalitesinin benzer olduğu yerlerde dinamik koşullar altındaki zeminin birim şekil değiştirme özelliği,olası hasarın belirlenmesinde etkin bir rol oynayacaktır. Zeminlerin birim şekil değiştirme özelliğiyle ilgili olarak hasar indeks değerini(Kg) tanımlanmıştır ve tanıma göre Kg değerleri 20'nin üzerinde olduğunda zeminlerin birim şekil değiştirme değiştirme özelliğinin elastik sınırlar içinde olmadığı kabul edilmektedir. Bu kapsamda Balçova İlçesi İzmir ve yakın çevresinin yerel zemin koşulları, jeofizik yöntemlerle irdelenerek,zeminin dinamik yükler altındaki davranışı hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Rayleigh dalgalarının dispersif özelliğinden yararlanılarak iki boyutlu derinlik-hız haritaları oluşturularak, Vs değişimi gözlenmiştir. Sismik ana kaya PGA değerleri ile zemin yüzeyindeki PGA değerleri arasındaki değişimleri izlemek için, Quasi transfer spektrumunun genlik değerlerinin karekök ortalaması alınarak, elde edilen sonuçlar haritalanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, zemin birim şekil değiştirme özelliğinin elastik yapıda olmadığı görülmüştür. MASW seviye haritaları incelendiğinde zeminin 40 metrede dahi baskın olduğu ve bu yüzden yönetmeliklerde kullanılan Vs30 hızının söz konusu alan için geçersiz olduğu anlaşılmış olup yerinde tasarım kavramının ön plana çıkarılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca QTS genlik değerlerinin karekök ortalaması alındığında, RMS değerlerine göre olasılıkla sismik ana kaya PGA değerlerinin, zemin yüzeyine 1,5-2 kat büyütülerek aktarılacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Under dynamic conditions, strain property of ground plays a crucial role where quality of buildings are similar. Depending on strain, damage index value (Kg) is defined. According to this definition, when Kg values are higher than 20 threshold , it is accepted that ground does not act elastically. In this context, local ground conditions in Balçova and it's vicinty, have been analyzed with geophysical methods so that we can get some information about ground acts (under dynamic conditions).Further more in current study, using dispersion of Rayleigh waves, two dimensional depth-velocity maps were constituted.Also using root mean square calculation method, PGA changings, between seismic bedrock and ground level, were obtained from Quasi Transfer Spectra amplitude values . As a result of thisstudy ,it is highly possible that strain property of ground will not act elastically. When MASW level maps are examined, it is seen that ground layer is stil dominant at 40 meters. That means Vs30 is invalid for this area. So in situ design should use for study area. As well as these results, according to RMS evaluations, it is estimated that, seismic bedrock PGA values will be amplified 1.5 or 2 times, when they have reached to ground surface.