Personal mobile electronic health record tracking system and data analytics
Kişisel mobil elektronik sağlik kayit takip sistemi ve veri analitiği
- Tez No: 422094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde ilaç kullanımındaki ve ilaç çeşitliliğindeki artış ile birlikte, insanları ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirme ihtiyacı doğmuştur. Bu noktada 'Akılcı İlaç Kullanımı' kavramı ortaya çıkmıştır. 'Akılcı İlaç Kullanımı' ilaçları tedaviye uygun, yeterli dozda ve en düşük fiyatta almayı gerektirir. Piyasadaki ilaçlar çok fazla çeşitlilik göstermektedir ancak bir çoğu aynı işlevdedirler. Bu ilaçlar eşdeğer ilaç olarak adlandırılır ve orjinal ilaçlarla aynı farmakolojik etkiyi gösterir, hasta üzerinde aynı tedaviyi uygularlar. Bu çalışmada özellikle akılcı ilaç kullanımının en düşük fiyatlı ilacın kullanılması politikası incelenmiştir. Çalışmanın amacı orjinal ilaçların, aynı tedaviyi sağlayabilen eşdeğer ilaçlar ile aralarındaki fiyat farkını ortaya çıkarmaktır. Örneklem olarak 4417 adet tanı kodlu reçetenin bilgileri toplanmıştır. Bunların 183 tanesi Alsancak İzmir'den, 1748 tanesi Güzelyalı İzmir'den, 925 tanesi Konak İzmir'den, 155 tanesi Acıpayam Denizli'den ve 1406 tanesi Esenyurt İstanbul'dan kaydolan reçetelerdir. Örneklem üzerindeki analizler sonucunda en fazla bulunan 5 tanı kodu saptanmıştır. Tanı kodlarının bölgesel olarak yüzdesel dağılımları incelenmiştir. Reçetede bulunan ilaçlar ile en düşük maliyetli eşdeğerleri arasındaki farklar analiz edilmiştir. Tanı kodu analiz sonuçları gösteriyor ki, tedavide en düşük fiyatlı eşdeğer ilaçlar kullanılırsa, aynı sonuç elde edileceği gibi aynı zamanda hastalar ve kurumlar tarafından yapılan ödemeler azalmaktadır. Çalışmadaki örneklemde ciddi fiyat farkının oluşması, genelleme ile ülkelerin sağlık harcamalarında sağlanacak kazancı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increase in drug use and drug diversity, the necessity of making people aware of drug use has occurred. At this point, the concept of 'Rational Drug Use' has emerged. 'Rational Drug Use' requires getting drugs pursuant to treatment, at the required dose, and the lowest cost. Although drugs on the market are numerous, many of them have the same functions. These drugs are called equivalent drugs and they have the same pharmacological effect as the original drugs and provide the patient with the same treatment. In this study, especially the equivalent drug use at the lowest cost of rational drug use was examined. The aim of this study is to reveal the cost difference between original drug and equivalent drug that can make the same treatment. As a sample, 4417 prescription data was collected based on their diagnosis codes; 183 individuals from Alsancak İzmir, 1748 individuals from Güzelyalı İzmir, 925 individuals from Konak İzmir, 155 individuals from Acıpayam Denizli, and 1406 individuals from Esenyurt İstanbul. According to the analysis of the sample data, the most common five diagnosis codes were selected. The percentage rates of diagnosis codes were investigated per region. Also differences between the price of drugs in prescriptions and that of their lowest cost equivalents were investigated. The diagnosis code analysis results show, if lower cost equivalent drugs are used for treatment, not only the same result will appear but also a lower cost will be paid by patients and institutions. The amount of serious figures reached in this sample data show that, if generalized, health cost will decrease throughout the country.