Türkiye'de tartışma programı dekorlarında grafik öğelerin incelenmesi
An analysis of graphic elements of scenery on tv debate programs
  1. Tez No: 422123
  2. Yazar: İPEK FATMA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Televizyon, son yüzyıla damgasını vurmuş olmakla beraber, izleyiciye kurgulanmış bir çok farklı dünya sunar. Stüdyolarda oluşturulan dekorlarda bir çok türde program, bu hayal pazarlama işinde kullanılır. Televizyon programlarının,içerikten sonra, hatta bazen içeriğin de önüne geçerek izlenir kılan en etkili etmenlerden biri, şüphesiz dekor ve dekorun yapımında kullanılan grafik öğelerdir. Kullanılan renk, ışık, dekor parçaları ve elektronik aksamlar gibi diğer yardımcı malzemelerle yapılmak istenen, programın izlenirliğini artırmaktır. Günümüz modern televizyon yayıncılığının içerisinde bulunduğu izlenme yarışı nedeniyle, dekorlardaki detaylar daha önemli bir hal almaktadır. Bu detayların en önemlisi ise, dekorda kullanılan grafik öğelerdir. Bu çalışmada tartışma programlarının dekor tasarımında kullanılan grafik öğeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Television, in addition to having been a milestone of the last century, offers the audience a fictive world. Many programmes adorned specifically serve in this promotion. After the content it is obvious that these adornments/settings are the graphical elements- sometimes even surpassing the content- that make these TV shows spectacular. The colour, light and items of the setting used at TV shows are used to increase the rating of spectators. Due to the competitive nature of current TV Show ratings, the details of the setting have become more important. The most significant detail of these settings are the graphical items used. In this study, the graphical items used in setting design are closely examined.