Türkiye'de sermaye hareketlerinin liberalizasyonu ve ekonomi üzerindeki etkileri
Capital account liberalization and it's effects on the economy in Turkey
  1. Tez No: 51636
  2. Yazar: A. BURÇA KIZILIRMAK ÜÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan liberalizasyon programı ve bunun bir parçası olarak uluslararası sermaye hareketlerinin serbestieştirilmesinin makroekonomik etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle liberalizasyon kavramı, liberalizasyonun öngörüldüğü alanlar, bunların öncelikleri ve ekonomi üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. Liberalizasyon sıralaması, literatürde tartışma konusu olmuştur. Ancak genel olarak sermaye hareketlerinin liberalizasyonundan önce bazı önkoşulların yerine gelmesi gerektiği kabul edilir. Bu önkoşullar, reform programının güvenilir olması, kamu reformu, yurtiçi ürün ve işgücü piyasalarında, finansal piyasalarda ve dış ticarette liberalizasyona gidilmesidir. Genel olarak liberalizasyon programlan ve sermaye hareketlerinin liberalizasyonu ile ekonomide yatırım, etkinlik ve üretim artışı sağlanması ve büyümenin hızlanması beklenmektedir. Ancak bu önermeye karşı, uluslararası sermaye hareketlerinin niteliklerinden ve gelişmekte olan ülkelerin kendilerine özgü koşullarından doğan itirazlar vardır. Bu görüşe göre uluslararası sermaye, büyük ölçüde spekülatif kararlara göre hareket ettiğinden ve değişken olduğundan özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yatırımlar ve böylece büyüme üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Literatüre göre sermaye hareketlerinin liberalizasyonunun diğer bir etkisi^ politika etkisizliğine yol açmasıdır. Türkiye'deki liberalizasyon deneyimi üzerindeki araştırma, liberalizasyon programının amaçlan, ne şekilde uygulandığı ve 1980-1995 dönemi gelişmelerini ortaya koymaya yöneliktir. Türkiye'de sermaye hareketierinin liberalizasyonundan önce yurtiçi ürün piyasalan. dış ticaret ve yurtiçi finansal piyasalarda serbestleştirmeye gidilmiştir. Uluslararası sermaye hareketlerine izin verilmesinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri, sermaye gmşinin ardından genel olarak para İkamesi, politika etkisizliği ve tüketim artışıdır. Sermaye hareketlerinin liberalizasyonunun yurtiçi özel yatırımlar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla, bir yatırım denklemi kurulmuş ve tahmin edilmiştir. Yapılan ekonometrik tahmin sonucu 1984-95 döneminde uluslararası sermaye hareketlerinin, özel yatırımlar üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. 113
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the effects of the liberalization program and especially the capital account liberalization in Turkey. The concept of liberalization, the debate on sequencing and the effects of liberalization programs are investigated in advance. Although there isn't any consensus on the sequence, generally its accepted that credibility of the program, fiscal reform, liberalization in commodity and labor markets, internal financial liberalization and trade liberalization are preconditions for capital account liberalization. It is theoretically expected that liberalization programs generally and the capital account liberalization, as a part of them, increases investment production and efficiency in the economy and raises growth. But this argument is opposed due to the characteristics of international capital movements and specific economic conditions in developing countries. According to this view, because of their variability and speculative nature, international capital movements have negative effects on investment and therefore growth in especially developing economies. Another effect of external financial liberalization is policy ineffectiveness. About the liberalization experience in Turkey, the aim of the liberalization program, the way it is pursued and developments in the 1980-95 period is reviewed. Commodity and labor markets, financial market and trade have been liberalized before the capital account liberalization. The effects of liberalization of capital movements in Turkey are capital inflows, currency substitution, policy ineffectiveness and a rise in consumption. A private investment equation is estimated in order to determine the effects of international capital movements. According to the estimation of investment equation, there is no significant relationship between international capital movements and private investment ratio in the 1984-95 period. 114