Modelling of visible light channels and performance analysis for optical ofdm systems
Görünür ışıkla haberleşme için gerçekci kanal modellenmesi ve optik sistemler için performans analizi
- Tez No: 422138
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, görünür ışıkla haberleşmeyi (VLC), optik kablosuz haberleşme (OWC) sistemleri için simüle etmektedir ve kanal modellemede karşılaşılan zorlu bir sorunu göze alır. Görünür ışıkla haberleşme için gerçekci bir kanal modeli henüz litaretürde bulunma- maktadır. Bu eksiklikten dolayı farklı malzeme tipleri ve farklı alıcı - verici yerleri ile iki farklı kapalı alan kanal modeli elde edilmiş ve asimetrik kesilmiş optik dik frekans bölmeli çoklama (ACO-OFDM) teknigi için uygulanmıstır. Kanal modelleri, VLC spektrumu işin sıralı (sequential) ve sıralı olmayan (non-sequential) ısın izleme yeteneklerini ile optik ve aydınlanma tasarım yazılımı olan Zemax® ile elde edilmiştir. Gercekci kanal modelinin uygulanması sonucu Gauss (Gaussian) ve kızıl ötesi (infra-red, IR) kanal modeli uygulanan çalışmalara nazaran önemli çeşitlilikler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This work is concerned with a challenging problem of modeling and simulation of visible light communications (VLC) channels for optical wireless communication (OWC) systems. A proper channel model for VLC is absent in the current literature. For this reason, two different indoor channel model with different material types and different receiver-transmitter locations have been obtained and implemented for asymmetrically clipped optical orthogonal frequency division multiplexing (ACO-OFDM) technique. The channel models have been obtained from optical and illumination design software Zemax® by using sequential and non- sequential ray-tracing capabilities for VLC spectrum. The results of implementation of the realistic channel model has significant diversity from Gaussian and infra-red (IR) channel models implemented in studies.