Uyuşturucu madde kullanan denetimli serbestlik tedbiri almış kişilerin din eğitimi ve psikososyal açıdan incelenmesi
A study on psycho- social status and religous education of substance users under probation order
- Tez No: 422305
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada uyuşturucu madde kullanan denetimli serbestlik tedbiri almış kişilerin din eğitimi ve psiko-sosyal açıdan incelenmesi konu edinilmiştir. Araştırma, İstanbul Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma suçundan tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri almış kişiler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 400 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada model olarak Genel Tarama Modeli kullanılmıştır. Veriler anket tekniği ile toplanmış ihtiyaç görüldüğü durumlarda bireysel görüşme tekniği de uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 programıyla değerlendirilmiştir. Bulgulara göre katılımcıların önemli bir çoğunluğu ilkokul mezunu, gelir düzeyi düşük işlerde çalışmakta ve esrar maddesi kullanmaktadır. İlk defa madde kullanma nedeninin arkadaş ortamı, merak ve özenti olduğunun saptandığı araştırmadan ortaya çıkan bir diğer sonuç, aile bütünlüğü olmasına rağmen ailelerin madde kullanımını engelleme konusunda yetersiz olduğudur. Katılımcıların genelinin ailede ve okullarda din eğitimi aldığı; fakat bu yöndeki eğitimin madde kullanımını engellemede pek yeterli olmadığı saptanmıştır. Bu noktada ailenin ve verilen din eğitiminin nitelik sorunu taşıdığını söylemek mümkündür. Katılımcıların madde kullanmalarına karşın dini değerlere bağlı oldukları tespit edilmiştir. Bu durumun madde kullanımının önlenmesi yönündeki çalışmalara da katkı yapacağı düşünülmektedir. Ayrıca planlı din eğitimi veren ve diğer eğitim kurumlarına göre daha uzun süreli olan ilahiyat fakülteleri ve imam hatip liselerinde din eğitimi alanların, diğer eğitim kurumlarından din eğitimi alanlara göre çok daha az madde kullandıkları araştırma sonuçlarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study assesment of psycho- social status and religous education of substance users under probation order has been subjected. Research has been conducted at the İstanbul Probation branch with offenders under probation order because of substance usage. The research sample consist of 400 individuals. Survey Model used in this study. Data of the study collected mostly with a survey, when there has been a need, interview techniques also been used. Data of the study has been analized with SPSS 15 Program. Findings revealed that participants of the research are mostly primary school graduates, works in low income jobs and uses cannabis. Research revealed that curiosity, imitation and peer group effect is important on trying substance for the first time as well as research showed that family integrity was inadequate in preventing the use of substances. It has been found that most of the participants had a religous education but this didn't stop their substance use. At this point, it is possible to say that relious education and family have quality issues. It has been found that participants have bounded to religious values despitre their substance use. It believed that this situation will make contribution to the efforts on preventing drug use. Also it has been understood that participants who took religous education at faculty of theology and imam hatip high schools which has longer and more planned education then regular religous education, has less drug use according to participants that took regular religious education.