Kant'ın estetiği ile bağlantı içerisinde felsefe ve sanatta romantisizm sorunu
The problem of romanticism related with Kant's aesthetics in philosophy and art
- Tez No: 422317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu tezde, Kant'ın, Yargı Gücünün Eleştirisi'nde en geniş haliyle ele aldığı estetik anlayışı ve romantisizm dönemi ile bu dönemin Kant felsefesi ile bağlantısı üzerinde durulmuştur. Bu anlamda, çalışmamız, Kant felsefesinin romantik dönemde yaşamış olan sanatçı ve düşünürler üzerindeki yansımalarını serimlemek üzerine kurulmuştur. Özellikle, Kant estetiğinin, kendi döneminde hangi açılardan yenilikçi sayılabileceği, Kant'ın felsefe sistemindeki kavramların romantik dönemi nasıl etkilediği, Kant felsefesinin romantik dönem eserlerinde kendisine nasıl yer bulduğu ve Alman romantik felsefesinin oluşumuna nasıl yön verdiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with aestethic approach, the Romanticism period which Kant has discussed in broadest sense and this period's relation to Kantian philosophy is emphasized. In this sense, our work is based on exposition of Kantian philosophy's reflections on artists and thinkers who lived within the Romantic era. Especially, on what aspects Kantian aesthetics can be considered as progressive within it's own period, how the concepts in this Kantian philosophy have influenced the romantic period, how Kantian philosophy has positioned itself within the romantic period works, and how it has lead the German romantic philosophy have been investigated.