Danıştay kararları ışığında imar planı değişikliği
The light of decisions of the Council of State the amendments to zoning plans
- Tez No: 422318
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tezde, Danıştay Kararları Işığında İmar Planı Değişikliği inceleme konusu yapılmaktadır. Çalışmamız Danıştay kararlarında imar planı değişikliğine ilişkin olup, Danıştay'ın imar planı değişikliğine dair kararları çalışmamızın da sınırlarını oluşturmaktadır. Metodoloji olarak imar planı değişikliği işleminin, genel idari işlemlerden benzer yada farklı yönleri kıyaslanacaktır. Uygulamaya ilişkin olmak üzere özellikle imar planı değişikliğinin yargısal denetimi konusunda yetkili olan Danıştay kararları örnek olarak verilecektir. Uygulamada Danıştay kararlarından farlılık arz eden Danıştay ile İdare Mahkemesi kararlarına da tartışma konuları içerisinde yer verilecektir. Doktrinde, özellikle tartışma konusu olan konularda, farklı görüşlere yer verilerek konular değişik açılardan değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde, idari işlemlerin değiştirilmesi üzerinde durulacak, imar planlarının sınıflandırılması yapılıp, plan yapımında yetkili idareler anlatılacaktır. Yine ilk bölümde imar planları arasındaki astlık-üstlük ilişkisi üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise imar planlarının değişmezliği ilkesinin ne olduğu, plan değişikliğinin niye gündeme geldiği ve plan değişikliğinin planların değişmezliği ilkesinden bir sapma mı yoksa ihtiyaç mı olduğu ortaya konulacaktır. Tezin üçüncü ve son bölümünde imar planı değişikliğinin kapsamının ne olduğu, imar planlarında sosyal donatı alanı olarak belirlenen yerlerde yapılan plan değişikliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve plan değişikliğinin kazanılmış haklara etkisi üzerinde durulacak, imar planı değişikliğinde yargısal korunma; ehliyet ve süre başlıkları altında incelemeye tabi tutularak, imar planı değişikliğine karşı açılan davalarda“menfaat ihlali”kriteri bağlamında dava açanların sahip olması gereken nitelikler ve dava açma sürelerinin nasıl hesaplanacağı ortaya konulacaktır. Son bölümde ayrıca imar planı değişikliğinde farklılık gösteren davadan feragat ve davayı kabul şartının diğer idari işlemlerden ayrılan yönleri üzerinde durulacaktır. Anahtar Kelimeler : mar planı, deiiklik, Danıtay, ehircilik.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews in the light of decisions of the Council of State (Danıştay) the amendments to zoning plans. Our research has been conducted on the approach of the Council of State decisions on zoning plan amendments and, therefore, is limited to the respective decisions of the Council of State. Methodically, a comparison and analogy will be drawn between the ordinary administrative actions and zoning plan amendments. To illustrate the practical view of the issue, references will be made to the relevant decisions of the Council of State. The contradicting decisions of the Council of Stated and the first instance courts will be referred as well. Cross references will also be made to contradicting views in the doctrine with respect to the zoning plan amendments. The thesis consists of three sections, first being the amendments to the administrative acitons,, the classification of zoning plans, and the competent authorities for making zoning plans. The hierarchy among the zoning plans will be discussed in the first section . The second section will annotate the principle of uniformity in zoning plans, the reason and necessity of making the zoning plans amendmens, and reviews of the zoning plan amendments as compared to the principle of uniformity. The third section will cover the content of the zoning plan amendments, the crucial points to consider in respect of social areas in zoning plan amendments and the effect of zoning plan amendments on vested rights. The judicial protection in zoning plan amendments will be reviewed in terms of eligibility to sue and statute of limitations, the qualification of the parties to sue zoning plan amendments considering the criteria of being an injured party and the calculation of the time periods to calculate the statute of limitations to file lawsuit. The last section will also cover the issues of waiver and acceptance concerning the lawsuits on zoning plan amendments. Keywords : Zoning plan, amendment, Council of State, urbanism.