Tractatus'un felsefesinin merkezi problemi: Söylemek ve göstermek ayrımından hareketle 'ifade edilemeyen' kavramı üzerine bir inceleme
The cardinal problem of tractatus's philosophy: A research on the concept of 'inexpressible' with reference to saying and showing distinction
  1. Tez No: 422358
  2. Yazar: DENİZ TELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, Wittgenstein'ın erken dönem eseri olan Tractatus'a“ifade edilemeyen”sorunsalı üzerinden odaklanmaktadır. Wittgenstein'ın erken dönem felsefi çalışması genel olarak“söylenebilen-söylenemeyen”ayrımı açısından düşünülse de filozof, Tractatus'un felsefesinin merkezi sorunsalının“söylemek”ve“göstermek”arasındaki ayrım olduğunu söyler. Bu bağlamda biz de bu tez çalışmamızda Wittgenstein'ın“söylemek”ve“göstermek”arasındaki ayrımını merkeze alarak“ifade edilemeyen”sorunsalını açıklığa kavuşturmaya çalıştık.“Söylemek”ve“göstermek”arasındaki ayrımı doğru şekilde ortaya koyabilmek için Wittgenstein'ın yapı iskelesi metaforunu belirleyici bir izlek olarak seçtik. Çalışmamız bu bağlamda Wittgenstein'ın Tractatus'ta ele aldığı“söylenebilensöylenemeyen”ve“söylemek-göstermek”arasındaki ayrımı doğru şekilde ortaya koyarak“ifade edilemeyen”sorunsalını aydınlatmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler; Wittgenstein, İfade Edilemeyen, Söylenebilen-Söylenemeyen, Söylemek-Göstermek, Etik-Estetik, Özel Dil, Özne, Sub Specie Aeternitatis, Mistik Duygu, Resim Teorisi
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Wittgenstein's earlywork Tractatus from the point of the problem of“inexpressible”. Even though, the distinction of“sayable-unsayable”has been put emphasis on Wittgenstein's early philosophical work, Philosopher says that the cardinal problem of Tractatus's philosophy is the distinction of“saying”and“showing”. In this context, we tried to elucidate the problem of“inexpressible”by putting the“saying-showing”distinction at the core. We chose the determinative theme of Wittgenstein's scaffolding metaphor to state“saying-showing”distinction clearly. In this context, our work is aimed at enlighten the problem of“inexpressible”with present the distinction between“sayable-unsayable”and“saying-showing”in the correct way which Wittgenstein tackled in Tractatus. Key Words; Wittgenstein, Inexpressible, Sayable-Unsayable, Saying-Showing, Ethics-Aesthetics, Private Language, Subject, Sub Specie Aeternitatis, Mystic Feeling, Picture Theory