Construction of gender identity in Perfect Peace and They Tell me of a Home
Perfect Peace ve They Tell me of a Home adlı romanlarda toplumsal sosyal cinsiyet kimliği yapılanması
- Tez No: 422487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KALPAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Perfect Peace ve They Tell me of a Home Daniel Black'in iki etkileyici romanıdır. Bu çalışmada, romanlardaki cinsiyet kimliği, cinsiyet kimliği rolleri ve aile ilişkileri temaları detaylıca analiz edilmiştir. Daniel Black, Perfect Peace adlı romanında, ana karakterin kadınlıktan erkekliğe inanılmaz dönüşümünü incelemiştir. Ana karakter, gerçekte bir erkek çocuğu olduğunu öğrendiğinde, cinsiyet kimliğini değiştirmek zorunda kalır ve yeni cinsiyetinin ve kimliğinin gerektirdiği gibi davranmayı öğrenir. Karakter, yeni cinsiyet kimliği rolünü edinirken; ailesi, toplumun yaratacağı muhtemel sıkıntılarla başa çıkarak onun rehberi olacaktır. Dolayısıyla, bu çalışmada, çağımızın süregelen meselelerinden biri olan cinsiyet kimliği rolleri, romanın baş karakteri aracılığı ile incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, toplumsal sosyal cinsel kimliğin, toplumsal şekillendirmeden çok doğuştan gelen bir özellik olduğu gerçeğinin altını çizmektir. Daniel Black, romanlarında iki tezat karakter ortaya koyarak çalışmanın bu amacını güçlendirmiştir. Black, Perfect isimli karakter aracılığı ile toplumsal sosyal cinsel kimliğin toplumsal bir şekilde oluştuğunu ileri sürer. Çünkü, annesi, erkek kardeşleri ve toplumun tavırları Perfect'in toplumsal sosyal cinsel kimliğini oluşturmuştur. Diğer yandan; yazar, toplumsal sosyal cinsel kimliğin sadece toplumsal faktörlerden etkilenerek değil; asıl, kişinin ruhundan gelen bazı hisleriyle şekillendiğini kanıtlayan Mister adlı karakteri ortaya koymuştur. Perfect sekizinci doğum gününe kadar kız olarak yetiştirilmiştir. Kız kıyafetleri giyer, birlikte oynadığı kız arkadaşları vardır, ailesi ve kasaba halkı ona bir kız çocuğuymuş gibi davranırlar. Yaşadığı kimlik bunalımından sonra, bir erkek çocuğu olduğunu öğrenir ve yeni toplumsal sosyal cinsel kimliğine uyum sağlamaya çalışır. Ne kadar çaba sarf ederse etsin, iç dünyasında kendini bir kız gibi hisseder. Bunun aksine, Mister, Perfect' in abisi, doğumundan beri bir erkek çocuğu olarak yetiştirilir. Mister, birçok erkek role modeline sahip olarak, erkek çoğunluklu bir ailede büyümüştür, fakat buna rağmen farklıdır ve kızlardan hoşlanmak yerine, erkeklere ilgi duyar. Bu nedenle, bu çalışmada, toplumsal sosyal cinsel kimliğin yapılanması sürecinde, bütün koşulların uygun olması ve toplumsal sosyal cinsel kimliğin cinsiyete uygun olması durumlarında dahi, kişi kendini cinsiyetinden farklı hissedebilir. Sonuç olarak, bu çalışma toplumsal sosyal cinsel kimliğin doğuştan gelen hislerle oluştuğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Perfect Peace and They Tell me of a Home are two impressive novels of Daniel Black. In this study, gender identity, gender roles and family relationships in the novels are analyzed in detail. Daniel Black portrays a character called Perfect who experiences an incredible change from feminity to masculinity in Perfect Peace (2010). As the character learns that she was actually a boy, the protagonist has to change his identity and learn how to behave as his new sex and identity require. Therefore, in this study, gender roles are analyzed through the protagonists of the novels which are hot-debated issues of our age. The aim of the study is to underline the fact that gender is“an inborn quality”rather than a social construction. Daniel Black portrays two antithetic characters, which strengthen our argument. Black suggests by means of the character of Perfect that gender is socially constructed, as behaviors of Perfect's mother, her brothers and the society build her gender identity. On the other hand, the author draws the character of Mister, as the antithetic one, who may prove gender is not achieved only by social influences, but by some feelings coming from one's soul. Perfect is raised up as a girl until her eight birthday. He wears girl clothes, he has female friends, whom he plays with, his family and people in the village perceive him as a girl. After his identity crisis, he learns that he is a boy and he tries to adopt his new gender identity. No matter how hard he tries, he feels being a girl inside. On the contrary, Mister, his brother, grown up as a boy from birth and he lives in a man majority family, having plenty of masculine role models, but still he is different and has feelings for boys instead of girls. Therefore, it is suggested that; even if all the conditions are right for the gender construction and compatible with the sex, one can feel different from his/her sex. In conclusion, it is shown in this study that gender identity is constructed through one's inner feelings rather than the social rules and norms.