Okul yöneticilerinin kişiler arası iletişim becerilerinin okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri açısından incelenmesi
Examination of interpersonal communication skills of school principles in terms of preschool teachers' views
  1. Tez No: 422491
  2. Yazar: HAZEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın genel amacı,“okul öncesi eğitim öğretmenlerinin, (cinsiyetleri, medeni durumları, hizmet süreleri, eğitim düzeyleri, mezun oldukları bölüm, görev yaptıkları okul türü, çalışma süreleri, iletişim becerileri ile ilgili hizmet içi eğitim alıp almama durumları) yöneticilerinin kişiler arası iletişim becerileriyle ilgili görüşlerini etkilemekte midir?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri okul öncesi öğretmenlerinin, okul öncesi yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin görüşlerini ifade etmeleridir. Bağımsız değişkenleri ise okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyetleri, medeni durumları, hizmet süreleri, eğitim düzeyleri, mezun oldukları bölüm, görev yaptıkları okul türü, çalışma süreleri, iletişim becerileri ile ilgili hizmet içi eğitim alıp almama durumları oluşturmuştur. Tarama modelinde olan bu araştırmada bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında ilişkisel tarama yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara ili Çankaya, Mamak, Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut, Keçiören ilçelerinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul öncesi eğitimin yapıldığı kurumlarda görev yapan okul öncesi öğretmenleridir. Ankara ili Çankaya, Mamak, Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut, Keçiören ilçelerinden Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olarak görev yapan toplam 2257 okul öncesi öğretmeni arasından tesadüfi küme örnekleme yolu ile 100 okulda görev yapan 451öğretmen örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin kişisel bilgilerini içeren, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve okul öncesi yöneticilerin kişiler arası iletişim becerileriyle ilgili öğretmen görüşlerini almak için Şahin (2007), tarafından geliştirilen“Kişiler Arası İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini ortaya koyacak bir model içinde ele alınmıştır.“Kişiler Arası İletişim Becerileri Ölçeği”alt boyutlarının cinsiyet, medeni durum, çalışma saati, hizmet içi eğitim alma değişkenlerine göre karşılaştırılmasında“Mann Whitney U testi”; öğrenim düzeyi, mezun olunan bölüm, görev yapılan okul türü, hizmet süresi değişkenlerine göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis H testinde gruplar arasında anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi iki grup arasında olduğunu belirlemek amacıyla Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The overall objective of this paper is to find an answer to the question“Do the preschool teachers”gender, marital status, length of service, educational levels, working hours, graduated department and type of school and whether they are getting in-service training on communication skills or not affect their opinions on the interpersonal communication skills of the principles?“. The dependent variable of the study is the opinions of the preschool teachers on the communicational skills of the school principles. And the independent variables consist of the preschool teachers' gender, marital status, length of service, educational levels, working hours, graduated department, type of school and whether they are getting in-service training on communication skills or not. In this survey model research, relational screening is performed between dependent and independent variables. Target population of the study is the preschool teachers working in the institutions providing preschool education under the Directorate of National Education in Çankaya, Mamak, Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut and Keçiören districts of Ankara city. 451 teachers working in 100 different schools have been chosen as samples by random cluster sampling method among 2257 preschool teachers working under the Directorate of National Education in Çankaya, Mamak, Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut and Keçiören districts of Ankara city. In this study, ”Personnel Information Form“ prepared by the researcher and containing the personnel information of the teachers; and ”Interpersonal Communication Skills Scale“ developed by Şahin (2007)'in order to take the teachers' opinion on the interpersonal communication skills of preschool principles have been used. Statistical analysis of the data has been discussed in a model that will demonstrate the effects of independent variables on dependent variables. ”Mann Whitney U test“ has been used while comparing the sub-dimensions of ”Interpersonal Communication Skills Scale“ with gender, marital status, working hours and in-service training variables; while ”Kruskal Wallis H test" has been used while comparing the sub-dimensions with educational levels, graduated department, the type of school they work and length of service. When a significant difference has been seen between the groups in Kruskal Wallis H test, Bonferroni corrected Mann Whitney U test has been used in order to determine between which two groups the difference exists.