A comparative study between conventional and interest-free banking systems: A case of Turkey and Morocco
Geleneksel bankacılık ve faizsiz bankacılığın karşılaştırılması: Türkiye ve Fas örneği
  1. Tez No: 422494
  2. Yazar: SAAD MSELLEK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MİKAİL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Katılım bankacılığı ya da geleneksel bankacılıkta bir finansal sistemin amacı mali kaynakların harekete geçirilmesi ve farklı yatırım projeleri arasında kendi tahsisi olmasıdır. Böylece faizsiz bankalar subprime krizinde dirençlerini geleneksel finansa göstermiş oldular. Bu genel çalışma bankaların ilkelerini, risklerini ve performanslarını ortaya çıkarmak içindir. Bu çalışma faizsiz bankalar ile geleneksel bankaların özelliklerini karşılaştırarak analiz eder. Aynı zamanda bu iki sistemin ürünlerinin farkını da ortaya koyar. Bu araştırmanın konusu, bizi dört bölümde geliştirmeye yönlendirmektir. İlk bölüm geleneksel bankacılığın üstünde durur. Bu bölüm bize bazı kavramları tanımlamayı ve geleneksel bankacılığın yönetim ilkelerini gözden geçirmemizi sağlar. Ayrıca geleneksel bankacılık sistemindeki farklı tiplerdeki riskleri sunar ve ürünlerin tipini tanımlar. İkinci bölüm faizsiz bankacılığın üzerinde durur. İlk olarak faizsiz bankacılığın prensiplerini ve karşılaşılan çeşitli riskleri görürüz. Devamında faizsiz bankacılığın finansal ürünlerini sunarız. Bu tezin üçüncü ve dördüncü bölümü, bu iki bankacılık sisteminin Türkiye ve Fas arasında karşılaştırmasının üstünde durur. Bu bölümler iki ülkenin finansal ve ekonomik bakış açılarının genel analizleriyle başlar ve sonrasında Türkiye ve Fas'taki değişik ürünlerin detaylı analizi ile son bulur.
Özet (Çeviri)
The purpose of a financial system, whether conventional or Islamic, is the mobilization of financial resources and their allocation between different investment projects. Thus Interest-free banks have shown their resistance against the subprime crisis tthat hit conventional fincance. This general study is made to find out the principles, risks and performances. This paper analyses the characteristics of Interest-free banks by comparing them with those of conventional banks. It shows also the different types of products between the two systems. The objective of this research has led us to develop four chapters. The first chapter will focus on conventional banking system. This chapter will allow us to define some concepts and revise the principles governing conventional banks. We will also present the different types of risks in the conventional banking system and describe the types of products. The second chapter will focus on interest-free banking system. First we will see the principles of Interest-free banks and the kinds of risks we encounter in this system. Then we will present the Interest-free banking financial products. The third and fourth chapter of this thesis will focus on a comparison of the two banking systems between Morocco and Turkey. These chapters will start with a general analysis of the economic and financial aspects of both countries. And then it will finish with a detailed analysis of the different products in Morocco and Turkey.