Otellerin kurumsal çevre politikalarının ve mutfaklarında çevreye duyarlı uygulamalarının mutfak personeli aracılığıyla belirlenmesi (Konya örneği)'
Determination of the environmental policies of hotels and environmentally sensitive applications in their kitchens based on information from the kitchen staff (Sample of Konya)
  1. Tez No: 422493
  2. Yazar: HÜLYA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERSOY QUADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Turizm, Food Hygiene and Technology, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, otellerin mutfaklarında görev yapan personel aracılığıyla toplanan bilgiler doğrultusunda; otellerin kurumsal çevre politikaları ve mutfaklarında gerçekleştirilen günlük faaliyetlerin çevreye ne oranda duyarlı olduğunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu 2014 yılında Konya ilinin merkez ilçelerinde hizmet veren oteller arasından küme örneklemi yöntemi ile seçilen 13 otelde görev yapan mutfak personeli arasından rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen 94 çalışan oluşturmuştur. Araştırmada, Yeşillenen Oteller Kotrol Listesi, 2014'ten adapte edilen ölçek maddelerine katılımın demografik değişkenlere göre farklılaşma düzeyinin önemlilik kontrolleri; tek yönlü varyans analizi ve t-testi uygulanmak sureti ile yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan mutfak personelinin çalıştıkları otellerde“Kurumun Çevreye Duyarlılık Politikası”(%53.2) ve“Mutfakta Enerji ve Su Kullanımını Azaltma”(%60.6) puan ortalamaları orta düzeyde;“Mutfakta Atık Üretimini Azaltma”(%79.8),“Mutfakta Ürünün Tekrar Kullanımını Sağlama”(%88.3) ve“Mutfakta Ürünün Geri Dönüşümünü Sağlama”(%83.0) ortalamaları ise yeterince yüksek bulunmuştur. Bu durumda örnekleme alınan otellerin özellikle mutfaklarında çevreye duyarlı uygulamalara çoğunlukla sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research, according to the information collected by the hotel staff working in the kitchen; in the hotel kitchen of corporate environmental policy and the environmental impact of their daily activities it was carried out to determine what proportion is sensitive.The sample of the survey in 2014, the central province of Konya selected by cluster sampling method among hotels in town that serves constitutes 13 hotels. This hotel is set in the working kitchen staff out of the random sampling method consisted of 94 employees.This research, according to the information collected by the hotel staff working in the kitchen; the environmental impact of activities carried out daily in the hotel corporate environmental policies and the kitchen was conducted to determine what proportion of it is sensitive.In the study, Greening Hotels List When a control, controls the differentiation level of materiality according to demographic variables of participation in the 2014 adapted scale items; One-way analysis of variance was performed by t-test to be applied by. Research conducted as part of the kitchen staff at the hotels“Environmental Awareness Policy Institution”(53.2%) and“Reducing energy and water usage in the Kitchen”(60.6%), moderate mean scores;“Reducing waste production in the Kitchen”(79.8%),“the kitchen of the product to ensure the use again”(88.3%) and“kitchen Keeping Recycling Product”(83.0%), the average was high enough. In this case, the environment-sensitive applications, especially in the kitchen of the hotel it has been seen mostly in the sample.