Kriz dönemlerinde kurumsal yönetim ve muhasebenin sosyal sorumluluğu açısından muhasebe bilgi sisteminin işletmelerdeki rolü ( Bir araştırma)
The role of Accounting Information System in businesses in terms of corporate governance and social responsibility of accounting in crisis periods (A research)
  1. Tez No: 422498
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüz işletme faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyen hızlı ve kapsamlı gelişmelere zamanında cevap veremeyen işletmeler, krizlerle karşılaşabilmektedir. Söz konusu değişim ekonomik sorunların, şirket skandallarının ve finansal krizlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu olumsuzluklara karşı güçlü bir şirket yapısı oluşturulması için kurumsal yönetim anlayışından yararlanılmaktadır. Adillik, şeffaflık, sorumluluk ve hesap verilebilirlik ilkelerine dayanan bir yönetim şekli olan kurumsal yönetim bu özellikleri ile işletmelerin ve finansal piyasaların gelişiminde ve denetiminde muhasebenin sosyal sorumluluğu açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Kurumsal yönetim ilkeleri ve muhasebenin sosyal sorumluluk kavramı 'yönetim kararlarını iyileştirmek' ortak amacına hizmet etmektedir. Kriz yönetimi ile krizin öngörülmesi, krizden en az kayıpla çıkılabilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla kurumsal yönetim ve muhasebenin sosyal sorumluluğu kavramlarından faydalanılmaktadır. Kurumsal yönetimin temel unsuru olan bilgi, güvenilirlik ve doğruluk niteliklerini taşımalıdır. Muhasebe bilgi sistemi ise işletmenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bilgiyi sağlayan sistemdir. Yönetsel kararlarda büyük etkisi olan muhasebe bilgi sistemi vasıtasıyla mali nitelikli bilgilerin açık ve dürüst bir şekilde aktarılması söz konusu olmaktadır. Kurumsal yönetim uygulamalarının etkinliği muhasebe bilgi sistemi ile desteklendiği oranda artmaktadır. Dolayısıyla kriz yönetiminin başarısı muhasebe bilgi sisteminin etkinliğine bağlıdır. Yapılan bu çalışmada kriz dönemlerinde muhasebe bilgi sisteminin otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyette bulunan işletmelere sağladığı katkı düzeyinin belirlenmesi amaçlanmış, kurumsal yönetim ve muhasebenin sosyal sorumluluğu kavramlarının muhasebe bilgi sistemine etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, enterprises that fail to respond to rapid and comprehensive developments that affect business activities to a great extent may be faced with crises. The change in question leads to the emergence of economic problems, business scandals and financial crises. The establishment of a strong corporate structure in the face of such difficult consequences is possible through the employment of a corporate approach to management. Corporate management as a method based on the principles of fairness, transparency, responsibility, and accountability assumes an important role with respect to the social responsibility of accountancy in the development and inspection of enterprises and financial markets by reason of such characteristics. The principles of corporate management and concept of social responsibility of the accountancy serve the joint purpose of 'improving management decisions'. The aims in this respect are to ensure crisis management, crisis forecasting, and minimum loss after any crisis. To this end, use is made of the concepts of corporate management and social responsibility of the accountancy. Corporate management must possess the characteristics of knowledge, reliability, and accuracy as its fundamental bases. The accountancy information system provides enterprises with the high-quality information they need. With a great impact on management decisions, accountancy information systems enable the transfer of financial information in an open and honest manner. The efficiency of corporate management practices improve in proportion with the support they receive from the accountancy information system. Therefore, the success of crisis management depends on the efficiency of the accountancy information system. The present study aims to identify the level of contribution provided by the accountancy information system to enterprises involved in the automotive supply industry at times of crisis and endeavours to determine the effects of the concepts of corporate management and social responsibility of the accountancy on the accountancy information system.