Bürdar üzerine bir inceleme
- Tez No: 4225
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKİN ERTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çalışmada, büro organizasyonları planlama, programla ma ve kullanıcı kriterleri açısından ele alınarak, bunların değerlendirilmesine çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, büro organizasyonlarının tasarımı aşamasında bilinmesi gerekli genel kriterlerin açılımı yer almaktadır. Bu nedenle özellikle büro sistem ve plan tür leri tanıtılmaya çalışılmıştır. Organizasyonların gereksin me programları verilerek, fiziksel çevre düzenlemelerinde- ki kriterlere ve sorunlara değinilmiştir. Büro yapıları içindeki işlevlerin, farklı görev ve ilişki düzeni içinde bulunacaklarından söz edilmektedir. Büro çalışma mekanla- rındaki, geçici çevre koşulları (sıcaklık, vantilasyon, ik- limlendirme}, sosyal ilişkiler ve gizliliğin kullanıcı ve de iş verimliliğine olan etkisi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, büro sistemleri ve plan türleri değer lendirilmeye çalışılmıştır. Günümüzde kullanılan değişik plan örnekleri kullanılabilirlik-verimliiik açısından ince lenerek, karşılaştırılmış ve açık planlı büro sistemleri nin, geleneksel büro sistemlerinden, günümüz koşullarında, özellikle iş verimliliği açısından daha uygun olduğu ancak yinede kullanıcı istek ve gereksinmelerindeki sorunların çözülemediğinden söz edilmektedir. Ayrıca, iletişim ve tek nolojik gelişmelerin, büroların geleceğini ne yönde etkile yebileceği de genel olarak özetlenmektedir. Üçüncü ve son bölümde, değerlendirmelerin ışığı altın da, büro organizasyonlarının daha fazla verimliliği için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In study, office organizations have been examined according to planning, programming and criterions of users, and all these have been tried to appreciate. The study is composed of three parts In the first part, there is the expansion of general criterions that must be known during the design of office organizations. For this reason, especially the types of office systems and plans have been tried to introduce. The problems and criterions in the arrangements of physical environment are mentioned by giving the necessity program mes of organizations. It has been explained that the func tions in office buildings will be able to be in different roles and connections of arrangement. It has been spoken of environtal temporary conditions in the office working places (temperature, vantilation, air-conditioners) soci- alreiationships, secrecy, and their effects upon users and work productivity. In the second part, systems of office and types of plans have been tried to appreciate. Different kinds of plans used in our time, have been dealt with from the point of the possibility of being used and productivity an they have been compared. And in our present day conditions, it has been understood that office systems of open-plan are more suitable than traditionary office systems, especially from the point of work productivity, but it has been poin ted out that the problems upon user's wish and needs haven '1 been solved yet. In addition, it has been generally summa rized that in what way the improvements of technology and communication will effect the futurity of offices. In the third and last part, proposals for more pro ductivity of office organizations have been presented un der the guidance of appreciations.