Burdur ili Yeşilova ilçesi folkloru üzerine bir inceleme
A study on folklore of Yesilova district in Burdur province
- Tez No: 783056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Kültür, her toplumun kendine özgü dünya görüşünde ürettiği, yaşattığı ve aktardığı, çeşitli kaynaklardan beslenerek gelişen, çağın şartlarına uyum sağlayarak varlığını sürdürebilen, hem bir toplumun eski inanç ve yaşam tarzından aktarılmış hem de yeni inanç ve yaşam tarzından doğmuş bir olgudur. Geçmişten günümüze toplumlar, yaşanılan her türlü olayı belli bir inanç ve kurallar silsilesi içine sokarak sistemleştirmiş, hem kendileri hem de kendilerinden sonra gelecek kuşaklar için bir yaşam tarzı oluşturmuşlardır. Bu çalışmamızda, geçmişten günümüze Burdur'un Yeşilova ilçesinde yaşayan halkın binlerce yıldır nasıl bir sistemleştirme süreci yaşadığını kültürel unsurları bizzat kaynaklarından toplayarak belirleyeceğiz. Doğumdan askerliğe, evlilikten ölüme kadar neyin nasıl yapılması gerektiği, nedenleriyle beraber incelenecek; ayrıca geçmişten günümüze tüm bu sistematik yaşantının sonucu olarak ortaya konmuş olan sözlü edebi ürünlerimizi keşfedeceğiz. Çalışmamızın giriş bölümünde tez konumuz ile ilgili problem, amaç, önem, varsayım ve sınırlılıklardan bahsedilmiştir.“İlgili Alan Yazın”kısmında yörenin halk edebiyatı ve halk bilimi ürünleri ile ilgili yazılmış olan kitaplar, tezler ve makaleler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yöntem kısmında çalışmamızı yaparken kullanmış olduğumuz bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerinden bahsedilmiştir. Bulgular ve yorumlar kısmında alandan derlediğimiz halk bilgisi ve halk edebiyatı ürünlerine ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen halk bilimi ve halk edebiyatı ürünlerinin durumu, günümüzdeki yeri ve uygulanabilirliği üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is a phenomenon that every society produces, maintains and transmits in its own unique worldview and develops by being fed from various sources. It can survive by adapting itself to the conditions of the era, and is a phenomenon both transferred from a society's previous belief system and lifestyle and born from a new belief system and lifestyle. From past to present, societies have systematized all kinds of events by putting them into a set of beliefs and rules, and have created a lifestyle for both themselves and future generations. In this study, we will determine how the people living from past to present in Yeşilova District of Burdur have been living in a systematization process for thousands of years by collecting the cultural factors from their own sources. From birth to military service, marriage and death, what should be done and how it should be done will be examined together with the reasons; we will also explore our oral literary works, which have been put forward as a result of all this systematic life from past to present. In the introduction part of our study, the problem, purpose, significance, assumptions and limitations of our thesis were presented. In literature review section, information was given on the books, theses and articles written about the folk literature and folklore works of the region. In the method section, scientific research methods and techniques used during the study were introduced. In findings and interpretations, folklore and folk literature works that we compiled from the field and their evaluations were included. In the conclusion, evaluations were carried out on the current place and applicability of the folklore and folk literature works.