Tüberkülozla ilişkili tartı kaybında leptin, insülin, c-reaktif protein ve lipid profilinin yeri
The role of serum leptin, insulin, c-reactive protein, and lipid profiles on weight loss due to tuberculosis
  1. Tez No: 422582
  2. Yazar: AYGÜL GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Serum leptin, insülin, lipid profili ve C-reaktif proteinin (CRP) tüberküloza bağlı kilo kaybındaki etkisini araştırmaktır. Yöntemler: Yirmi ikisi aktif tüberküloz tanısı almış çalışma grubu (Grup 1) ve 23'ü sağlıklı birey (Grup 2) olmak üzere 45 erkek olgu çalışmaya alındı. Hastalar en az 6 aylık tedavi sonrasında yeniden değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubunda Grup 1'e göre vücut kitle indeksinde (VKİ) anlamlı bir yükseklik mevcuttu (p0.05). Kontrol grubunun ve çalışma grubunun tedavi sonrası değerleri ile karşılaştırılmasında, CRP değerlerinde düşüklük mevcuttu (p0.05). Kontrol grubunun lipid değerleri Grup 1'e ve çalışma grubunun tedavi sonrası değerlerine göre yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effects of serum leptin, insulin, lipid profiles, C-reactive protein (CRP) levels on weight loss due to tuberculosis. Methods: A total of 45 male patients - 22 diagnosed with active tuberculosis (Group 1) and 23 healthy subjects (Group 2) were included in the study. Patients were re-evaluated after a minimum of 6-month treatment. Results: According to Group 1 and controls had a significant increase in BMI. Increase in their BMI, while the control group and study group after treatment had a reduction in insulin levels in the Group 1 (p>0.05). In the control group and study group after treatment compared with the values, lower CRP levels (p 0.05). Lipid values of the control group post-treatment values were higher in Group 1 and the working group.