Yapay sinir ağları, lojistik regresyon ve karar ağaçları uygulamaları ile kariyer başarısı tahmini: Akademisyenler üzerine bir araştırma
Career success estimation with artificial neural networks, logistic regression, and decision trees applications: A study on academic staff
- Tez No: 422583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Akademisyenler üzerine yapılan bu araştırmanın amacı kariyer tercihleriyle kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi tespit etmek, kariyer bağlılığı ve örgütsel bağlılık ile kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi Holland'ın tipoloji kuramı bağlamında incelemektir. Ayrıca Holland tarafından ortaya konulan tipoloji kuramının ülkemize olan uyumunu araştırmaktır. Mesleki ilgi alanı seçiminde doğru tercih yapan bireyin kariyerinde de başarılı olacağı düşünülmektedir. Bu anlamda akademisyenlerin mevcut mesleklerinin kişilik tipi ile mesleki ilgi ölçeğine göre ortaya çıkan mesleki ilgi profili kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'deki akademisyenlerin büyük bir çoğunluğunun Holland'ın mesleki ilgi profiline uyumlu olmayan bir ilgi alanı seçtiği görülmüştür. Çalışma kapsamında bir takım istatistiksel analizler yaparak değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Bununla birlikte akademisyenlerin kariyer başarılarına ait verilerin tahmin etme çalışmaları yapılmıştır. Tahminleme yapmak için“Lojistik Regresyon”,“Karar Ağaçları”ve“Yapay Sinir Ağları”olmak üzere üç farklı metot kullanılmıştır. 28 farklı veri seti kullanılarak bu yöntemlerin farklı veri setlerine verdikleri tepkiler karşılaştırılmıştır. Çalışma neticesinde, en iyi başarı sonuçları“Karar Ağaçları”yöntemi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research related to academic staff is to determine the relationship between career choice and career success, and to analyze the relationship between career commitment, organizational commitment and career success in the context of Holland's typology theory. Moreover, another purpose of this research is to investigate the compliance vocational interest typology proposed by Holland with our country. An individual who makes the right choice in choosing professional interest is considered to be successful in his career. In this sense, personality type of current professional of academic staff is compared with their emerging vocational interest profile based on scale of vocational interest. In conclusion, it is shown that a majority of academic staff in Turkey select an area of career interest which is not compliant with Holland's vocational interest profile. In this work, relationships have been demonstrated between variables by making a number of statistical analyzes. In addition to this, the prediction studies related to data from career success of academic staff has been made. In order to make this prediction, three different methods named“Logistic Regression”,“Decision Tree”and“Artificial Neural Networks”have been used. By utilizing 28 different data sets, these methods have been compared for their response to them. Among these, best results have been obtained by the method of“Decision Tree”.