İstatistiksel veri sistemleri ve basın sektöründe bir karar destek sistemi uygulaması
- Tez No: 42270
- Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ VURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Özet Bilişim Sistemlerinde önemli bir yere sahip Karar Destek Sistemlerinin temel unsurlarından veri tabanı sistemleri ve bu sistemlerin uygulamalarında karşılaşılan, verinin istatistiksel analizlere uygun olarak düzenlenmesinin yetersizliği ve kullanıcının veri tabanındaki verinin içeriğinden tam olarak yararlanamaması gibi sorunlar nedeniyle istatistiksel veri sistemleri kapsamında, istatistiksel veri modelleri ve veri tabanları prensiplerinin kullanımı ve Karar Destek Sistemi Uygulamalarında sağladığı avantajlar bu tezin konusunu oluşturmaktadır. İstatistiksel veri modellerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi, modelledikleri verinin üzerinde istatistiksel fonksiyonların gerçekleştirilebilmesine imkân vermesidir. Bu fonksiyonların kullanımı ile verinin içeriği tam olarak yansıtılabilir. Kullanıcı, veri tabanındaki veri hakkında detaylı bilgiye (metadata) sahip olabilir. Bunun anlamı, sahip olunan veriden en fazla verimin elde edilebilmesidir. İstatistiksel ve kantitatif yöntemler, yönetimde sık karşılaşılan problemler olan belirsizlik ve risk atanda karar vermeyi gerektiren durumlarda optimum çözümler üretebilmek için kullanılır. İstatistiksel veri modelleri ve veri tabanları da karar destek sistemlerinin önemli bir unsuru olan veri tabanı sistemlerinden bu tür çözümleri elde etme amacım taşır. Basın sektörünün genelinde ve özellikle gazetelerde, bilgisayar sistemlerinin dizgi ve basım işleri dışında da kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Günümüzde gazeteler, okuyucuları ve reklâm verenler hakkında topladıkları veriyi, veri tabanlarında tutmaktadırlar. Toplanan bu veriden en fazla verimi alabilmek için, istatistiksel veri modelleri ve veri tabanlarının kullanmanın çok önemli avantajları bulunmaktadır. Yapılan uygulama çalışmasında, gazetenin Veri Tabam Destekli Pazarlama Sistemi çerçevesinde, istatistiksel veri modellerinin ve veri tabanlarının avantajları incelenmektedir. X
Özet (Çeviri)
Summary Database Systems, which are the core parts of Decision Support Systems - one of ihe crucial elements of Information Systems - have problems in their applications. Namely, inefficient structure of data for statistical analyses and unsuccessful presentation of content of the database to its users and so on. hi the context of Statistical Data Systems, use of statistical data models and databases and the advantages they created in Decision Support System Applications are the subject of this thesis. One of the most important characteristics of statistical data models is that they allow the statistical functions operate on the data they are modeling. Using these functions can help reflecting the content of the data. User can have detailed information (metadata) about the data. This means getting the maximum productivity from the data. Statistical and quantitative methods are employed to produce optimum solutions in cases of decision making under uncertainty and risk, which are frequently met in management. Statistical data models and databases have the purpose of obtaining these solutions from the database management systems, which are the core parts of Decision Support Systems. Generally in press sector and specifically in newspapers, use of computer systems in areas other man editing and printing is getting more spread. Today, newspapers are storing the date they collected about their readers and advertisers in the databases. To get the maximum profit from the collected data, the use of statistical models and databases has obvious advantages. In the application part, within the context of Database Marketing System of newspaper, the advantages of statistical data models and databases are reviewed. xt