İleri gebe ratlarda farklı tip kimyasal ajanlarla oluşturulan diabetes mellitus'un yenidoğanlar üzerine etkisi
Influence of diabetes mellitus induced with different types of chemical agents in pregnant rats with advanced pregnancy
- Tez No: 422755
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN, PROF. DR. ALİ RIŞVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Gebelikte şekillenen diabetes mellitus, hem anne sağlığı hem de yavru sağlığı için son derece önemli ve giderek görülme sıklığı artan bir metabolik bozukluktur. Bu hastalığın gelişimi ve tedavisine yönelik yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada da ileri gebe ratlarda farklı tip ve dozlardaki kimyasal ajanlarla oluşturulan diabetes mellitus'un yavru sağlığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 35 adet ileri gebe rat kullanıldı. Ratlar rastgele beş gruba ayrılarak 1. gruptaki hayvanlar kontrol grubu olarak ayrıldı. Alloksan 2. gruptaki hayvanlara 40 mg/kg, 3. gruptaki hayvanlara 60 mg/kg dozda intraperitonal olarak uygulandı. Streptozotosin 4. gruptaki ratlara 40 mg/kg, 5. gruptaki hayvanlara ise 60 mg/kg dozda intraperitonal olarak enjekte edildi. Daha sonra hayvanların doğumları takip edilerek doğan yavru sayıları, yaşama oranı, laktasyon süresi, kongenital anomalileri kaydedildi ve gruplar arasında istatistiki karşılaştırmalar yapıldı. Çalışma sonunda diyabetli annelerden doğan birer dişi yavrunun kanları alındı ve kan serumlarında glikoz, total protein, albümin, trigliserit, kolesterol, kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) düzeyleri ölçülerek gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Yapılan uygulamalar sonunda, iki ve üçüncü gruptan birer hayvan abort yaptı. 40 mg/kg Streptozotosin uygulanan 4. gruptaki ratlardan doğan bir erkek yavruda körlük tespit edildi. Diğer gruplardaki doğan yavrularda herhangi bir anomali tespit edilmedi. Çeşitli dozlarda uygulanan diyabetik ajanların gebelik süresini uzattığı tespit edildi. En fazla yavru ölümünün Alloksan uygulanan gruplarda olduğu gözlendi. Streptozotosin uygulanan gruplarda da yavru ölümlerinin kontrol grubuna göre daha fazla olduğu, ancak Alloksan uygulanan hayvanlara nazaran daha az yavrunun öldüğü tespit edildi. Yavruların kan serumu glikoz, total protein, albümin, trigliserit, kolesterol, Ca ve P değerleri açısından herhangi bir fark belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
Diabetus mellitus during pregnancy is a metabolic disease which is extremely important for both mother and offspring and has increasingly high incidence. New researches required for treatment and development of this disease. This study was conducted to determine effects of diabetus mellitus formed with different types and doses of chemical agents on health of the offsprings. For this purpose, 35 rats with advanced pregnancy were used. Rats were divided into five groups randomly and animals in first group were selected to be control group. Alloxan administired intraperitonally with doses of 40 mg/kg for group 2, and of 60 mg/kg for group 3 Streptozotocin injected to rats of group 4 with doses of 40 mg/kg and to animals of group 5 with 60 mg/kg intraperitonally. After birth, number of born offspring, survival rate, lactation period, and congenital anomalies were recorded and statistical comparisons between groups were performed. At the end of study, blood of one female offspring born to mothers with diabetes were taken and levels of glucose, total protein, albumin, triglycerides, cholesterol, calcium (Ca), phosporus (P) in blood serum was measured and compared between groups. Due to applications, one animal per second and third group were aborted. In group 4 which administered with 40 mg/kg Streptozotocin, blindness in a male offsprings were determined. No anomalies were detected in other groups. Diabetic agents administered with various doses were found to prolong the gestation period. Death rates was found to be maximum in the group treated with Alloxan. Death of offsprings in Streptozotocin-treated group was found to higher compared to control group, but less than Alloxan-treated animals. No difference were determined for values of glucose, total protein, albumin, triglycerides, cholesterol, Ca and P in blood serum of offsprings.