Ratlarda düşük osmolar ve iso-osmolar kontrast maddelerin böbrekler üzerine etkisinin idrar NGAL ve KIM-1 düzeleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of low osmolar and iso-osmolar contrast agents effect on kidneys with NGAL and KIM-1 levels in rats
  1. Tez No: 365924
  2. Yazar: BERKAN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ALTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde hastalara uygulanan tanısal ve girişimsel işlemelerde yaygın olarak iyonize kontrast madde (KM) kullanılır. Kontrast nefropati'ye (KN) bağlı akut böbrek hasarı (ABH) sağlık gideleri ve hastaların prognozu üzerinde olumsuz etkilere sahip olan iatrojenik bir komplikasyondur. Literatüre baktığımızda KN insidansı, hasta populasyonu ve risk faktörlerine göre değişkenlik göstermektedir. Renal vasokonstriksiyon ve medüler hipoksi KN patogenezinde önemli olan iki mekanizmadır. KM osmolalitesi ve viskozitesininde KN patogenezinde rolü bulunmaktadır. Bu yüzden düşük osmolar KM (DOKM) ve iso-osmolar KM (İOKM) arasında nefrolojik açıdan farklar olabilir. Literatürdeki DOKM ve İOKM'yi karşılaştıran çoğu çalışma serum kreatinin (Cr) düzeyindeki değişikliklere göre yapılmıştır. Fakat serum Cr ABH tanısında yeterince duyarlı olmayan ve böbrek hasarı durumunda geç yükselen bir belirteçtir. Bu yüzden serum Cr'i yerine nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) ve böbrek hasar molekülü-1 (KIM-1) gibi belirteçler ABH erken tanısında kullanılmaktadır. Bizde çalışmamızda DOKM ve İOKM'nin renal güvenilirliğini ratlarda idrar NGAL ve KIM-1 düzeyleriyle araştırdık. Her grupta altışar adet olmak üzere toplam 18 adet Wistar albino rat üç gruba rastgele yöntemle eşit olarak dağıtıldı. Gruplar; kontrol, DOKM, İOKM olarak adlandırıldı. DOKM olarak Iopromide (Ultravist 300, Schering, Germany)veİOKM olarak Iodixanol (Visipaque 320, GE Healthcare, Sweden) ratlara 10 ml/kg dozunda iv yoldan uygulanarak KN tablosu oluşturuldu. Çalışma sonunda ratlardan böbrek fonksiyon testleri, böbrek histolojisi ve inflamatuvar belirteçler çalışıldı. NGAL ve KIM-1 düzeyleri ile histopatolojik lezyonlar KM gruplarında Kontrol grubuna göre daha belirgin bulundu. İOKM grubundaki NGAL ve KIM-1 düzeyindeki mutlak değişim DOKM grubundan daha fazlaydı fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. İOKM grubundaki histopatolojik değişikler ise DOKM gruba göre istatistiksel anlamlı olarak daha belirgin bulundu. Sonuç olarak bu çalışmada DOKM İOKM'den renal güvenilirlik açısından daha güvenli olabileceği gösterilmiştir fakat bu konuda yapılacak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diagnostic and interventional radiographic procedures in patients commonly depend on iodinated contrast media (CM) at the present time. Contrast-induced nephropathy (CIN) related acute kidney injury (AKI) is an important iatrogenic complication in the use of iodinated CM that has adverse effects on prognosis and healthcare costs. The reported incidence of CIN varies widely across the literature, depending on the patient population and baseline risk factors. Some of the important mechanisms of CIN are renal vasoconstriction and medullary hypoxia. Characteristics of CM, such as osmolality and viscosity, might also influence the risk of CIN. That can be significant nephrological differences between low osmolar CM (LOCM) and iso-osmolar CM (IOCM) . Most of studies in the literature which comparing LOCM and IOCM, were done according to changes in Serum creatinine (Cr). Serum Cr is known to be an insensitive and late marker of AKI. So urine neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) and kidney injury molecul-1 (KIM-1) can be used instead of Cr to be an early predictor for AKI. We sought to compare the renal safety of IOCM and LOCM with urine NGAL and KIM-1 levels in rats. Wistar albino rats (n = 18) were allocated randomly into three equal groups of 6 each; Control, LOCM and IOCM.Iopromide (Ultravist 300, Schering, Germany) andIodixanol (Visipaque 320, GE Healthcare, Sweden) were induced by intravenous administration at dose of 10 ml/kg as LOCM and IOCM, respectively. Renal function parameters, kidney histology, and inflamatory markers were determined. NGAL and KIM-1 levels, histopathological lesions in CM grups were higher than Control group. Absolute changes in NGAL and KIM-1 in the IOCM group were higher than LOCM group, however there were no significant differences. Histopathological lesions in IOCM group were more advanced compared to LOCM and there was significant differences between. In conclusion, this study demonstrated LOCM seem more safety than IOCM for renal reliability but further studies are needed to shed more light on this issue.