Generating servicizing strategies for sustainable supply chains
Sürdürülebilir tedarik zincirleri için hizmet satışı stratejilerinin oluşturulması
- Tez No: 422792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, birçok gelişmiş ülkede ürünler hızlı ve çok miktarda tüketilmeye başlamış ve bu durum atık miktarını artırırken, doğal kaynakların da hızla azalmasına sebep olmuştur. Tedarik sistemlerini çevresel olarak sürdürülebilir uygulamalara dönüştürmeleri için birçok şirket, ürün geri kazanım aktivitelerini işletme stratejilerine dahil etmiştir. Ancak uzun vadede, ürün geri kazanımı bir kapalı döngü tedarik zinciri oluşturmak için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, müşterilere ürünlerin satılmasının yerine, ürünün işlevselliğinin satılmasına dayalı bir hizmet satışı stratejisini, tedarik sistemlerine dahil etmek zorunlu hale gelmektedir. Ürünlerin yeniden kullanılması işlemleri sürdürülebilirlik açısından oldukça umut vericidir. Ancak bu sistemlerde geri dönen ürünlerin kalitesi, miktarı, geri dönme zamanları ve geri dönen ürünlerin talebi karşılaması konuları belirsizlik yaratmaktadır. Hizmet satışının esas alındığı sistemlerde bu belirsizlikler ortadan kalkmaktadır. Bunun sebebi, müşteri ve servis sağlayıcı arasında bir sözleşme ile, üreticinin ürünlerini takip etmesi, gerektiği takdirde bakım ve onarımını yapması ve ürünlerin kira anlaşmasının bitiminde üretici tarafından toplanması konularının kesinlik kazanmasıdır. Hizmet satışının sistemleri, birbirinden farklı endüstriyel sektörler için farklı yapılar sergilemektedir. Bu durum hizmet satışı stratejilerini doğrudan etkiler. Bu noktada, üretilen ürünün ömrü ve belli bir sayıda kiralama tekrarından sonra yeniden imal edilmiş ürün olarak ikinci el piyasasına sürülmesi konuları oldukça önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, farklı sektörler için karlılık baz alınarak, ürünler için en uygun yaşam ömrü ve en uygun kiralama sayısı belirlenecektir. Bu amaç doğrultusunda, tasarım elemanları ve kiralama parametreleri arasındaki ilişkiyi nitelendirecek fonksiyonlar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Life-cycles of products have significantly decreased in industrialized countries resulting in a vast increase in waste and a decrease in natural resources. Consequently, various initiatives are taken by governing bodies to encourage supply systems to adopt environmentally sustainable practices. Many companies have reformed their business strategies to include product recovery activities in order to achieve sustainable development. Yet product recovery is not adequate to form a closed loop supply chain that minimizes the environmental impact in the long run. Hence supply systems have to incorporate servicizing based on providing functionality of products rather than product ownerships to achieve a truly closed-loop supply chain. In the products recovery systems uncertain timing, condition and quantity of returns complicate balancing returns with demands. In servicizing systems, uncertainties are eliminated by leasing products since manufacturers monitor and maintain the leased products and take back their products at the end of the leasing period. Servicizing systems have different structures for different industrial sectors. This fact affects all decisions in a servicizing strategy. Two most important decisions are the durability of the products and the decision of when to give up leasing and sell the product as a remanufactured good. In our study, we are trying to determine optimal durability and optimal number of times a product is leased with respect to total profit.