Prostat kanseri tanısında Netrin-1'in biyomarker değeri
The biomarker value of Netrin-1 diagnosis of prostate cancer
- Tez No: 422802
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: PKa en yaygın kullanılan PSA'nın kanseri saptamada sensivitesi ve spesifitesinin düşüklüğü nedeniyle gereksiz biyopsileri azalmak için yeni biomarkera ihtiyaç duyulmaktadır. Son çalışmalarda PKa yükseldiği gösterilen Netin-1 biomarker değerini belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Selçuk Üniversitesi TIP Fakultesi Üroloji Anabilim Dalı Polikliniğinde 15.12.2014 ile 15.05.2015 tarihleri arasında muyane olan 50 yaş üstü PSA değeri 4ng/ml üzerinde olan PKa 30 hasta 1. grup, PSA değeri 4ng/ml üzerinde olan biyopsi sonucu benign 30 hasta 2. grup, PSA 4ng/ml altında olan BPH'lı 30 hasta 3. grup olacak şekilde çalışmaya alındı. Plazma ve idrar Netrin-1 seviyeleri karşılaştırıldı. Bulgular: 3 grup karşılaştırıldığında plazma netrin-1 (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Today PSA is the only marker to diagnosis PCa. But there is a need of new biomarker to decrease unnecessary biopsies due to low sensitivity and specificity of PSA. We aimed to determine the biomarker value of Netrin-1 which recent studies have shown increased levels in PCa. Methods: In Selcuk University Faculty of Medicine Department of Urology Clinic between 12/15/2014 and 05/15/2015 dates, 90 patients older than 50 years old included in this study. Then patients were divided to three subgrups. First group consisted of 30 PCa patients with PSA>4 ng/ml, second group consisted of 30 benign biopsy benign results patients with PSA>4 ng/ml and the third group included 30 patients with PSA ≤4 ng/ml. Plasma and urine netrin-1 levels were compared.