Metabolik sendrom tanısı olan hastalarda 8 hafta hafif-orta düzeyli aerobik egzersiz programının yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi
The effects of 8-week mild-moderate level aerobic exercise program on quality of life and functional capacity of patients diagnosed with metabolic syndrome
- Tez No: 422801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER MURAT ÖZERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Metabolik sendrom kardiyovasküler hastalık riskini artıran bileşenlerden oluşur. Sendromun gelişmesinde uygunsuz beslenme ve sedanter yaşam tarzı önemli yer tutmaktadır. Dolayısıyla tedavide non-farmakolojik yaklaşımlar, mihenk taşı konumundadır. Uygunsuz beslenme, diyet modifikasyonları ile giderilmektedir. Sedanter yaşam tarzı ise fiziksel aktivite alışkanlığını geliştirmekle değiştirilmektedir. Gözetimli aerobik tip, hasta odaklı egzersiz bu alışkanlığı kazandırmakta özellikle tercih edilmektedir. Retrospektif tasarlanan çalışmamızda MS tanısı almış 30-60 yaş arası 54 hasta kullandık. Bunlardan 28'i çalışma, 26'sı ise kontrol grubunda idi. Hastalara her hangi bir diyet modifikasyonu yapılmamış olup, mevcut diyet alışkanlıklarını devam ettirmeleri söylenmişti. Çalışma grubu hastalara; haftada 3 seans 8 hafta, öncesi ve sonrası 5'er dakika ısınma ve soğuma fazı, bu iki faz arasında hafif-orta şiddette(KHR'nin %40-60'ı) eğitim fazının bulunduğu toplamda tedricen artırılmış 60 dakika olacak şekilde, bisiklet ergometre ile aerobik egzersiz uygulanmıştı. Kontrol grubu hastalara ise fiziksel aktivitelerinde artışa yönelik önerilerde bulunulmuştu. Çalışma ve kontrol grubu hastalarda; kilo, VKİ, bel çevresi, istirahat nabzı, istirahat sistolik-diyastolik kan basıncı, 6DYT, SF36 başlangıç ve 8. Hafta sonuç değerleri kaydedilmişti. Verilerin SPSS 16.0 for Windows programı ile bilgisayar ortamına aktarılarak hata denetimleri yapıldı. Verilerin özeti yüzde, median, minimum ve maksimum değerler ile verildi. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında 'ki kare' testi Fisher düzeltmesi ile yapıldı. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılım analizi yapıldı. Normal dağılmadığı tespit edilmesi üzerine 'non-paremetrik' testler kullanıldı. İki grup arası karşılaştırmalar 'Mann Whitney U' testi ile; grup içi tekrarlayan ölçümler 'Wilcoxon' testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome consists of the components increasing the risk of cardiovascular disease. In development of the syndrome, the irregular eating habit and the sedentary life style play important role. Thus, non-pharmacological approaches are in the cornerstones position in treatment. Irregular eating habit is eliminated through diet modifications. Sedentary life style is modified by improving the physical activity habits. Aerobic-type, patient-oriented, managed exercise is preferred for getting patients adopt this habit. In our retrospectively-designed study, 54 patients (aged between 30 and 60 years) diagnosed with MS were involved. Of those patients, 28 were in study group, while 26 were in control group. No diet modification was made for patients, and they were asked for continuing their own diet habits. For patients in study group, for 8 weeks and 3 sessions per week, a total of 60 minutes (5 minutes of warming before and cooling after the exercise and mild-moderate training phase (40-60% of heart rate reserve (HRR) between those phases) of aerobic exercise was implemented with cycling ergometer. For control group patients, increase in physical activity was recommended. For patients in study and control groups; the weight, BMI, waist circumference, resting heart rate, resting systolic-diastolic blood pressure, 6MWT, and SF36 values at the beginning and end of 8-week exercise were recorded. Error analyses of the data were performed via SPSS 16.0 for Windows. The summary of data was expressed as median, minimum, and maximum values. For comparison of categorical data,“Chi-Square Test”was used together with Fisher correction. Normal distribution analysis of the data obtained by measurement was done. Upon determining the non-normal distribution, the non-parametric tests were used. The comparisons between the groups were made with“Mann Whitney U”test, while the intragroup repeated measurements were done with“Wilcoxon”test.