Tekerlekli sandalye basketbolcularda omuz bölgesine uygulanan kinesio® tape bantlamanın kas kuvvetine etkisi
Effect of kinesio® tape application in wheelchair basketball players on shoulder muscle strength
  1. Tez No: 422810
  2. Yazar: BAYRAM SÖNMEZ ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Tekerlekli Sandalye Basketbolcularda Omuz Bölgesine Uygulanan Kinesio® Tape Bantlamanın Kas Kuvvetine Etkisi Bayram Sönmez ÜNÜVAR Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA-2015 Bu çalışma, tekerlekli sandalye basketbol sporcularında omuz bölgesine uygulanan Kinesio®Tape bantlamasının kas kuvveti üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya TSK Karagücü tekerlekli sandalye basketbol takımında yer alan 12 erkek sporcu dahil edilmiştir. Deneklerin yaş ortalaması 31,17±7,90 yıl, boy ortalaması 170,5±24,35 cm, vücut ağırlığı ortalaması 71,83±15,27 kg'dır. Çalışmaya omuz eklemi ile ilgili tanı konmuş herhangi bir hastalığı bulunmayan sporcular dahil edilmiştir. Bireyler deltoid kasına ve omuza uygulanan kombine Kinesio bantlama öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Deltoid kası üzerine kas fasilitasyon tekniği uygulandı. Deneklerin omuz bölgesine ait deltoid kasına izokinetik ölçümleri Cybex NORM izokinetik dinamometre ile yapıldı. İzokinetik ölçümler için dominant omuzun fleksiyon ve abdüksiyon hareketlerine bakıldı. Ölçümler Kinesiotape uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra tekrarlandı. İzokinetik ölçümlerde 60o/sn 5 tekrar ve 180o/sn 10 tekrar izokinetik omuz kuvveti testi uygulandı. Pik tork ve toplam iş hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS for Windows 19.0 paket programı kullanıldı. Ön-son test karşılaştırılmasında Wilcoxon testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY REPUBLIC of TURKEY SELÇUK UNIVERSITY HEALTH SCIENCES INSTITUTE Effect of Kinesio® Tape Application in Wheelchair Basketball Players on Shoulder Muscle Strength Bayram Sönmez ÜNÜVAR Department of Coaching Education MASTER THESIS / KONYA-2015 This research aims to determine the effect of kinesio® tape application on wheelchair basketball players' shoulders. A total of 12 wheelchair basketball players from TSK Karagücü team were involved in this research. The average age of the subjects was 31,17±7,90 years, height was 170,5±24,35 cm, and weight was 71,83±15,27 kg. They were chosen from the players who hadn't been diagnosed with any disease associated with shoulder joint. Subjects were assessed before and after combined kinesiotape aplication on deltoideus muscle. Muscle facilitation technique was applied to deltoideus muscle. Isokinetic parameters of the subjects' shoulder joints were measured with Cybex NORM isokinetic dinamometer. It was taken the dominant shoulders' flexion and abduction movements into considereation for the isokinetic measurements. Measurements were repeated before and after kinesiotape aplications. In isokinetic measurement, 5 repetations at 60°/sec and 10 repetations at 180°/sec for shoulder's muscle strength were performed. Peak torques and total works were calculated. In statistical analyses of the data, SPSS for Windows 19.0 packet program was used. Wilcoxon Test was performed in the pre and post test comparisons. The results were evaluated in 0.05 precision.