Maxvo2 düzeyinin anaerobik dayanıklılık üzerine etkisi
Effect of maxvo2 level on anaerobic endurance
- Tez No: 422809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı MaxVO2 düzeyinin anaerobik dayanıklılık üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya yaşları ortalaması 22.00±1.414 yıl, boyları ortalaması 1.79±0.083 m ve vücut ağırlığı ortalamaları 73.58±7.596 kg olan toplam 26 amatör futbolcu gönüllü olarak katıldı. Sporcuların anaerobik dayanıklıları FIFA test bataryasında yer alan üç köşe koşu testi ile ölçüldü. Aerobik dayanıklıları ise Yo-Yo 2 aralıklı toparlanma testi ile ölçüldü. Yapılan ölçümlerden önce sporculara 15 dakika ısınma sağlandı. Sporcuların, istirahat nabzı, ısınma sonrası nabız ve anaerobik dayanıklılık sonrası nabız ölçümleri polar saat ile yapıldı. Ölçümler yıllık periyotlamanın müsabaka döneminde yapıldı. Ölçümlerde fotosel, metre, slalom çubuğu, honi ve polar saat kullanıldı. Çalışmaya katılan sporcuların boy (m) ve vücut ağırlığı (kg) ölçümleri elektronik baskül kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sporcuların MaxVO2 düzeyleri ile anaerobik dayanıklılıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (F=5,729; P=0,025). MaxVO2 özelliği anaerobik dayanıklılığı 19 % açıklamakta olup, sporcuların MaxVO2 düzeylerindeki 1 birimlik artış anaerobik dayanıklılığın % 40 oranında değişime yol açmaktadır. Sonuç olarak, Anaerobik dayanıklılığın 19 % oranında MaxVO2 tarafından açıklanıldığı düşünüldüğünde, 81% oranında diğer parametreler (kuvvet, sürat, çabukluk, çeviklik vb) tarafından açıklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine of the effect of MaxVO2 level on anaerobic endurance. A total of 26 amateur male soccer players (mean ± SD; age: 22.00 ± 1.414 years; weight: 73.58 ± 7.596 kg; body height: 1.79 ± 0.083 m) volunteered to participate in this study. Anaerobic endurance was measured with three corner run test in FIFA test battery. Aerobic endurance was measured with Yo-Yo intermittent recovery 2 test. Before measurements, soccer players carry out warm up for fifteen minutes. The pulse rate is measured rest, directly after warm up and anaerobic run finish via a heart rate monitor. Measurements were competition period. We used photocell, meter, slalom bar, cone and polar monitor for measurements. Height (m) was measured with an instrument sensitive to 1 mm. Their body (kg) weight was measured with participants dressed in only shorts (and no shoes) with an electronic weight-bridge sensitive up to 20 g ((Professional Sport Technologies, Sport Expert). There is a significant relationship between MaxVO2 level and anaerobic endurance (F=5,729; P=0,025). Anaerobic endurance explained by MaxVO2 as 19 %. Also, a unit increase in MaxVO2 level lead to change 40% in anaerobic endurance. In conclusion, it is considered that anaerobic endurance explained by MaxVO2 as 19 % and other parameters (strength, speed, quickness, agility etc.) 81%.