Erken dönemde yumurtaya enjekte edilen fluniksin meglumin'in embriyotoksik ve teratojenik etkilerinin belirlenmesi
Determination of embryotoxic and teratogenic effects of flunixin meglumine given early stage in ovo
- Tez No: 422813
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan güçlü anti-inflamatuar, analjezik ve antipiretik etkilere sahip olan fluniksin meglumin (FM)'in yumurtaya enjekte edilerek, embriyotoksik ve teratojenik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 300 adet kuluçkalık yumurta kullanıldı. Yumurtalar aşağıdaki gruplara ayrıldı: 1. Grup: Kontrol grubu, 2. Grup: 2.2 mg/kg FM grubu, 3. Grup: 5.5 mg/kg FM grubu ve 4. Grup: 11 mg/kg FM grubu. İnkübasyonun hemen öncesinde test solüsyonu hava kamarası yoluyla enjekte edildi. Embriyonik dönemin farklı günlerinde açılan yumurtalardan elde edilen embriyoların gelişme evreleri Hamburger-Hamilton skalasına göre tespit edilerek, embriyonik ölümlerin bu skalaya göre dağılımları belirlendi. Grupların ölü ve anormal embriyo sayıları, malformasyon tipleri, canlı ve nispî embriyo ağırlıkları ile embriyoların tepe-kıç boyları (Crown-Rump Length, CRL) belirlendi. Elde edilen sayısal veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine embryotoxic and teratogenic effects of FM, a non-steroid anti-inflammatory drug used for analgesic and antipyretic, given early stage in ovo. For this purpose, 300 eggs were used. The eggs were divided into the groups as follows: 1. Group: Control group, 2. Group: 2.2 mg/kg FM group, 3. Group: 5.5 mg/kg FM group and 4 Group: 11 mg/kg FM group. Test solutions were injected via air-sac just prior to the settlement of the eggs into the incubator. Eggs from each group were opened on various days of the incubation and developmental stages of embryos were determined according to the Hamburger-Hamilton scale. Numbers of dead embryos from each group were determined and mean embryonic mortalities of the groups were calculated. Dead and abnormal embryo numbers, malformation types, both live and relative embryo weights and crown-rump lengths (CRL) were determined. Data was analysed by using statistical methods. The mortality in the treated FM groups was found to be significantly (