Sürdürülebilir broyler üretiminde İn Ovo besleme yöntemiyle fitobiyotik kullanımının performans, bağırsak sağlığı ve et kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of phytobiotic use with In Ovo feeding method on performance, intestinal health and meat quality in sustainable broiler production
  1. Tez No: 963055
  2. Yazar: FULYA ODABAŞI ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YEŞİLBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma antimikrobiyal, antioksidan ve performans artırıcı etkileri olan farklı fitojen (kekik-karvakrol, defne-sineol) karışımlarının in ovo besleme yoluyla uygulanmasının, kuluçka ve çıkım sonrası yetiştirme periyodundaki etlik piliçlerin performans, et kalitesi ve bağırsak sağlığı parametreleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ortalama 64,86 g ağırlığa sahip toplam 345 adet 44 haftalık Ross 308 etlik damızlıklardan elde edilen döllü yumurta kullanılmıştır. Her biri 115 yumurtadan oluşan sırasıyla Negatif Kontrol grubu (NK), Pozitif Kontrol (PK) grubu ve Fitojen grubu olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Kuluçkanın 18. gününde 230 adet döllü yumurtaya, sırasıyla fizyolojik tuzlu su (FTS) ve fitojen (defne+kekik) solüsyonları, amniyotik keseye 0,5 ml düzeyinde enjekte edilmiştir. Kuluçka periyodu sonunda çıkım günü parametreleri incelendiğinde civciv ağırlığı in ovo enjeksiyon gruplarında, NK grubuna kıyasla daha yüksek olarak belirlenmiştir (P=0,008).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of in ovo feeding of different phytogenic (thyme-carvacrol, bay laurel-cineole) mixtures with antimicrobial, antioxidant and performance enhancing effects on performance, meat quality and intestinal health parameters during the incubation and post-hatch rearing period. A total of 345 fertile eggs obtained from 44-week-old Ross 308 broiler breeders with an average weight of 64.86 g were used in the study. Three groups, each consisting of 115 eggs, were formed, namely Negative Control group (NK), Positive Control (PK) group and Phytogen group. On the 18th day of incubation, 230 fertile eggs were injected into the amniotic sac with physiological saline (PSS) and phytogenic (bay laurel + thyme) solutions, respectively, at a level of 0.5 ml. At the end of the incubation period, when the hatching day parameters were examined, chick weight was determined to be higher in the in ovo injection groups compared to the NK group (P=0,008).