Stratejik bilgi yönetimi enstrümanlarından entelektüel sermayenin boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türk prefabrik sektörü üzerine bir araştırma
The analysis of relations amongst the dimensions of intellectual capital as an instrument of strategic knowledge management: A study on Turkish prefabricated sector
  1. Tez No: 422853
  2. Yazar: ONUR ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Şah Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
21. yüzyılda birçok alanda teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişimler yaşanmıştır. İnsan hayatı, üretim, iş gücü gibi birçok kavram değişmiştir. Temelde insanın ve insan beğenilerinin değişmesi, iş hayatında da etkili olmuş ve işyerleri sadece kol gücüne dayanan üretimden çıkarak beyin gücüne dayanan üretime de başlamışlardır. Beyin gücüne dayanan üretim, entelektüel sermaye kavramının ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Entelektüel sermaye; soyut bir kavram olarak işletmelerin maddi olmayan varlıklarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada entelektüel sermaye algısının ölçülmesi amaçlanmış ve bir Türk prefabrik sektörü üzerine uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the technological development changes have been experienced in many areas in 21st century. Concepts such as; Human life, production, labor force are amongst those changes. Basically changes in humans and their tastes have been influential in business life and businesses were forced to consider the intellectual means of production besides the conventional means of production. Production based on brain power has paved the way for the concept of intellectual capital to appear. Intellectual capital has been used to express the intangible assets of the companies. This study has targeted to measure the perception of intellectual capital and has been applied on Turkish prefabricated sector.