Ortodontik braketlerin yapıştırılmasında kullanılan farklı adeziv sistemlerin çürük aktivitesi ve supragingival dental plak üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of different adhesive systems used in orthodontic bracket bonding on caries activity and supragingival dental plaque
  1. Tez No: 422852
  2. Yazar: FATMA BETÜL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortodontik braketlerin yapıştırılmasında kullanılan flor içeren ve içermeyen bonding sistemlerinin çürük aktivitesi ve plak birikimine etkisini değerlendirmekti. Ortodontik tedavi görecek olan 75 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bireyler 5 eşit gruba ayrılmıştır. 1: Light Bond grubu, 2: Transbond Plus grubu, 3: Kurasper F grubu, 4: Transbond XT grubu ve 5: negatif kontrol grubudur. Hastalardan başlangıçta (T0), 2 hafta sonra (T1) ve 4 hafta sonra (T2) uyarımlı tükürük örnekleri alınmış, plak indeks ve gingival indeks ölçümleri yapılmıştır. Alınan tükürük örnekleri ile hastanın tükürük akış hızı, tükürük tamponlama kapasitesi ölçülmüş, Streptococcus mutans (S.mutans) ve laktobasillerin tükürükteki düzeyi belirlenmiştir. Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri gruplar arası istatistiksel değerlendirmeler; Freidman Varyans analizi ve Wilcoxon signed rank testi grup içi istatististiksel değerlendirmeler için kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda, S.mutans düzeyi sadece Transbond XT grubunda, laktobasil düzeyi ise Transbond Plus, Kurasper F ve Transbond XT grubunda anlamlı artış göstermiştir. Tükürük akış hızı ve tamponlama kapasitesi değerleri hiçbir grupta anlamlı değişim göstermemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of fluoride releasing and non-fluoride releasing orthodontic bonding materials on caries activity and plaque accumulation. A total of 75 orthodontic patients were included in this study. The patients were divided into five equal groups, 1: Light Bond, 2: Transbond Plus, 3 Kurasper F, 4: Transbond XT and 5: negative control groups. The stimulated salivary samples were taken and plaque index, gingival index were recorded in the beginning (T0), 2 weeks later (T1) and 4 weeks later (T2). With the salivary samples, salivary flow rate, buffering capacity and salivary levels of Streptococcus mutans (S.mutans) and lactobacillus were measured. The Kruskal Wallis and Mann-Whitney U test were used for intergroup comparisons and the Freidman Variance Analysis and Wilcoxon signed rank test were used for intragroup comparisons. In intragroup comprasions, S.mutans level showed a significant increase in Transbond XT group only. Lactobacillus level showed a significant increase in Transbond Plus, Kurasper F and Transbond XT groups. Salivary slow rate and buffering capacity, showed no significant increase (p>0,05).