Oto sanayi sitesi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the occupational health and safety of automotive industry site workers
  1. Tez No: 422861
  2. Yazar: HAKAN KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, oto sanayi sitesi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğini hakkındaki bilgi ve tutumlarını belirlemektir. Çalışma Konya ili Seydişehir ilçesi oto sanayi sitesinde bulunan 181 işyerinde 304 çalışan ile yürütülmüştür. Çalışmada, veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Bu form çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki tutumlarını anlamaya yönelik anket bölümü ve anketörün gözlemleri bölümü oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular tablolarda sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Parametreler arası ilişkileri değerlendirmede khi-kare testi kullanılmıştır. 0.05'ten küçük p değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bu çalışmada, katılımcıların % 8,9'u ilkokul, % 46,4'ü ortaokul, % 43,1'i lise, % 1,6'sı yüksekokul mezunudur. Çalışanların % 73'ü mesleği isteyerek seçmiştir. Katılımcıların % 39,5'i 1-4 yıldır şu anki işinde çalışmakta, % 26,3'ü 5-9 yıl, % 19,1'sı 10-14 yıl, % 15,1'i 15 yıl ve daha uzun süredir şu anki işte çalışmaktadır. Katılımcıların % 50'si günde 9 saat, % 28,9'u günde 10 saat, % 10,5'i günde 11 saat çalışmaktadır. Katılımcıların % 95,4'ü iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almamıştır. Katılımcıların % 73'ü işyerinde iş kazalarından korunmak için gerekli kişisel ekipmanlara sahip olduğu görüşündedir. Katılımcıların % 78'i işyerinde iş kazalarından korunmak için alınan güvenlik önlemlerinin yeterli olduğu görüşündedir. Katılımcıların % 83,6'sı kullandığı araç gereçlerin vücut ölçülerine uygun olduğunu söylemiştir. Katılımcıların % 96,7'si işyerinin aydınlatmasının yeterli olduğu görüşündedir. Katılımcıların % 91,4'ü işyerinin büyüklüğünün yeterli olduğu görüşündedir. Katılımcıların % 71,4'ü işyerinin havalandırmasının yeterli olduğu görüşündedir. Katılımcıların % 82,9'u işyerinin ısısının yeterli olmadığı görüşündedir. Katılımcıların % 90,8'i iş kazası geçirmemiştir. Katılımcıların % 51'i işiyle ilgili riskleri bilmektedir. Katılımcıların % 76,3'ü ilk yardım eğitimi almıştır. Katılımcıların % 57,2'si herhangi bir acil durumda ne yapılması gerektiğini kısmen bilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği algısı toplumumuzda çok düşük seviyelerdedir. Bu bilincinin toplum tarafından artması için devletin, sendikaların, işçilerin, işverenlerin, meslek kuruluşlarının, basın ve yayın organlarının üzerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the knowledge and atttitude about occupational health and safety of auto industry workers. The study took place in automotive industry in Seydişehir,Konya including 302 workers in 181 workplace. In this study, datas were collected with a questionnaire form thats prepared by the researcher. This questionnaire form included survey section to understand workers' attitudes about occupational health and safety and interviewer's observations. Obtained datas were analyzed using the SPSS 17.0 software package. Results are expressed as numbers and percentages in tables. Chi-square test was used to evaluate correlation between parameters. P values less than 0.05 were considered statiscitally significant. In this study, 8.9% of participants were graduated from primary school, 46.4% from secondary school, 43.1% from high school and 1.6% were college graduates. 73% of employees have chosen the profession willingly. 39.5% of the participants were working for 1-4 years in the current job, 26.3% for 5-9 years, 19,1 for 10-14 years and 15.1% were working for more than 15 years. 50% of participants were working for 9 hours per day, 28.9% for 10 hours a day, 10.5% for working 11 hours a day. 95.4% of participants haven't taken training in occupational health and safety.73% of participants think they have necessary personal equipment to protect from work-related accidents in the workplace. 78% of participants think the security measures to protect from work-related accidents in the workplace are adequate. 83.6% of participants said that the tools are appopriate to his/her body size. 96.7% of participants think that there is sufficient lighting of the workplace. 91.4% of participants think there is enough place for a workplace. 71.4% of participants think that there is adequate ventilation in the workplace. 82.9% of participants think that there is insufficient heat of the workplace. 90.8% of participants didn't have any work- related accident. 51% of participants know about occupational hazards. 76.3% of the participants have received first aid training. 57.2% of participants partially knows what to do in a state of emergency Occupational health and safety perception is at very low levels in our society .In order to increase this awareness, goverment , labour unions , workers , employers, professional organizations , and the press and media organs have to fulfill their responsibilities .