Elit sporcularda aerobik egzersizin kortizol, insülin ve glukagon hormon seviyelerine etkisi
The effects of aerobic exercise on cortisol, insuline and glucagon hormone levels of elite athletes
  1. Tez No: 422863
  2. Yazar: MUSA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Egzersiz, tüm sporcuların bazı hormon seviyelerinde değişikliğe neden olabilir. Bu çalışmada aerobik egzersizin elit sporcuların kortizol, insülin ve glukagon seviyelerine etkisi incelendi. Bu çalışmaya 19 – 24 yaş aralığına sahip 2 farklı branşta aktif olarak spor yapan 10 bisikletçi ve 10 güreşçi olmak üzere toplamda 20 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Araştırma Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 75. Yıl Spor Salonunda gerçekleştirildi. Daha önceden belirli bir protokole göre kasete kaydedilmiş 20 metre mekik koşu kasedi kullanılarak, 2 ayrı gruptan oluşan farklı branşlardaki sporculara 20 metre mekik koşu testi yapmadan önce ve hemen sonra ön kol dirsek venasından kan örnekleri alındı, bu örneklerden belirtilen serum hormon düzeylerine bakıldı. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu etik kurulu tarafından onaylandı. Çalışmada güreş ve bisiklet branşındaki sporcuların aerobik egzersiz öncesi ve sonrası kortizol, insülin ve glukagon seviyeleri ortalamaları karşılaştırmalarında bağımlı iki farklı ölçüm setine ait puanlar arasındaki farkın önemliliğini test eden Wilcoxon Testi ve iki bağımsız gruplarda farkın önemliliğini test eden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan tüm sporcuların yaşları ortalaması 21,75±1,91, boy uzunlukları ortalaması 176,95±5,36 cm ve vücut ağırlıkları ortalaması ise 74,15±11,21 kg'dir.
Özet (Çeviri)
Exercise may cause some changes in some hormone levels of all athletes. In this study, the effects of aerobic exercise on cortisol, insulin and glucagon levels of elite athletes levels were examined. Totally 20 male sportmen (10 cyclists, 10 wrestlers) 19-24 years of age with 2 different branches has participated to this study as volunteers. The research was held in the Selcuk University 75th Gymnasium of School of Physical Education and Sports. By using 20 meter shuttle run cassette that recorded in a cassette according to a specific protocol ,the blood samples were taken from their forearm vein elbows before making the 20 meter suttle run test and immediately after then to the 2 seperate groups consisting of athletes in different branches and Hormone levels were measured from these samples indicated.The study protocol was approved by the ethics committee of Selçuk University of Physical Education and Sports School by the ethics committee. In the study, Before and after aerobic exercise bike branch of athletes in wrestling and in the study of cortisol, insulin and glucagon levels average in comparison. It was used Wilcoxon Test which tests the significance of the difference between that reference test scores of two different sets of measurements and Mann Whitney U Test which tests the significance of the difference in the two independent groups The average age is 21.75 ± 1.91 year, height 176.95 ± 5.36 cm and weight 74.15 ± 11.21 kg of the athletes.