Psoriazisli hastalarda hastalık algısı, aleksitimi ve anksiyete duyarlığı
  1. Tez No: 422888
  2. Yazar: BARIŞ İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL İNANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Psikolojik etmenlerin gerek psoriazisin tetiklenmesinde , gerekse kliniğinin şiddetlenmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Psoriazisli hastalarda aleksitimi, anksiyete, depresyon, alkol bağımlılığı gibi psikopatolojiler daha sık görülmektedir.“Duygularını tanıma ve sözel olarak belirtmedeki zorluk”olarak tarif edilebilen aleksitiminin, anksiyeteye bağlı duyum ve belirtilere karşı aşırı ölçüde bir korku olarak nitelendirilen anksiyete duyarlılığının bu hastalarda yüksek düzeyde görülmesi beklenir. Dolayısıyla bu hastaların kendilerini ifade ederken ve stresli olayların üstesinden gelmeye çalışırken zorlandıkları söylenebilir. Hastalık ve/veya yeti yitiminin birey tarafından nasıl anlaşıldığına işaret eden hastalık algısı kavramıda psoriazisli hastalarda araştırılmalıdır. Çünkü bu hastaların hastalıkları ile ilgili düşünceleri tedaviye uyum ve tedavi planlanmasını etkilemektedir. Bu çalışmada psoriazisli hastalarda aleksitimi, anksiyete duyarlılığı ve hastalık algısının incelenmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
It is known that psychological factors play an important role both in the triggering of psoriazis and in the exacerbation of its clinical features. Psychopathologies such as alexithymia, anxiety, depression, and alcohol addiction are more frequently observed in patients with psoriazis. These patients are expected to have high degrees of alexithymia, which is defined as the inability to identify and describe emotions in a verbal manner, and anxiety sensitivity, which refers to the excessive fear of behaviors or sensations associated with the experience of anxiety. Therefore it can be said that such patients experience difficulty to express themselves and overcome stressful events. The concept of illness perception, which refers to how illness and/or loss of ability is perceived by an individual, should be examined in patients with psoriazis, since what these patients think about their illness affects treatment compliance and treatment plan. This study examines alexithymia, anxiety sensitivity, and illness perception in patients with psoriazis.