The concept of European citizenship and its evolution
Avrupa vatandaşlığı kavramı ve gelişim süreci
- Tez No: 422905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GERÇEK ŞAHİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Avrupa Birliği'nin gelişim sürecinin başında yapılan uygulamalarda, bireyler yalnızca ekonomiye sağladıkları katkılar çerçevesinde düşünülmüşlerdir. Ancak, Avrupa'daki siyasi birliğin Avrupa halklarının aktif katılımı olmadan gerçekleşemeyeceğinin farkedilmesiyle birlikte,“Avrupa halkları arasında daha yakın bir Birlik kurulması”amacıyla yeni politikaların uygulanması gündeme gelmiştir. Demokratik ve dengeli bir Avrupa kurabilmek için AB Kurumlarının olduğu kadar Birlik vatandaşlarının da sürece doğrudan katılımı gereklidir. Bu bağlamda, Avrupa vatandaşlığının geleceğinin AB bütünleşme sürecine bağlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, AB vatandaşlığı kavramı 1970'lerde başlayan serüvenini, özellikle Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın önemli içtihatlarıyla günümüzde de gelişerek sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The applications while the begining of development process of the European Union had considered the individuals only by their contributions to the economy. However, after it was realized that the political union in Europe cannot be achieved without the active participation of European communities, new policies on“building a closer Union between European communities”have been started to applied. Establishing a democratic and balanced Europe requires the direct participation of Union citizens, as well as Union institutions, to the process. In this regard, it is possible to say that the future of Union citizenship depends on the integration process of European Union. Therefore, the concept of European Union citizenship has been evolved since 1970s and still evolving especially by the important rulings of the European Court of Justice.