Avrupa birliğinde vatandaşlık kavramı
The concept of citizenship in the European Union
- Tez No: 207184
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Avrupa Birliginde vatandaslık kavramının anlatıldıgı bu çalısmanın ilk bölümünde genel olarak vatandaslık kavramı incelenmistir. Vatandaslıgın günümüzdeki hukuki çerçevesi, anlamı, kazanılma yolları anlatıldıktan sonra, günümüze gelene kadar tarih boyunca bu kavramın geçirdigi degisimler ve kavrama zaman içinde yüklenen farklı anlamlara deginilmistir. Özellikle Avrupa'da vatandaslık kavramının ne sekilde anlasıldıgı, AB'nin bu kavrama yaklasımı ve bununla baglantılı olarak çok kültürlü ve çok kimlikli AB'de kimlik konusu da incelenmistir. Konunun daha iyi anlasılabilmesi için bu noktada AB'nin tarihsel gelisiminden de bahsedilmistir. Bu bölümde vatandaslık kavramının çok eski çaglardan beri mevcut oldugu ancak degisen zamanla birlikte kavrama yüklenen anlamın da degistigi anlasılmıstır. 6 üyeyle kurulup 2007 yılı itibarıyla 27 üyeye ulasan AB oldukça genis bir cografi alana yayılmıs, birbirinden farklı kültürlere mensup insan topluluklarından meydana gelmektedir. Bu insanları bir arada tutabilmek, Birlige daha sıkı baglayabilmek ve zamanla da siyasi entegrasyona uzanmak amacıyla AB vatandaslıgı fikri ortaya çıkmıstır. Çalısmanın ikinci bölümünde AB vatandaslıgı konusu derinlemesine incelenmistir. Öncelikle kavramın hukuki çerçevesi çizilmeye çalısılmıstır. AB vatandaslıgına dayanak teskil eden hukuk kaynaklarına deginilmistir. Ardından, AB vatandaslıgının ne anlama geldigi yani, tanıdıgı haklar tek tek ele alınmıstır. Bazı yerlerde bu haklar ATAD kararlarının ısıgında degerlendirilmistir. Son olarak AB vatandaslıgı kavramına yöneltilen elestirilerden de bahsedilmistir. AB'de yapılan çesitli arastırmalar ve halkın seçimlere ve referandumlara katılımı göstermektedir ki AB vatandaslıgı kavramından umulan fayda saglanamamıstır. Bunun sebepleri hem kavramın çok cazip haklar saglamaması ve içeriginin biraz kafa karıstırıcı olması, hem de siyasi bütünlesmeye dogru ilerlemenin insanlar üzerinde yarattıgı korkudur.
Özet (Çeviri)
The general concept of citizensip is explained in the first chapter of this thesis in which the concept of citizenship in the EU is analysed. After mentioning about the modern legal frame, meaning and the ways of acquisition of citizenship, transformations of the concept of citizensip and the different meanings given to that concept through the ages are mentioned. How this concept is understood in especially Europe, approach of the EU to this concept and accordingly the issue of identity in multinational and multicultural EU are mentioned too. In order to understand the subject better, chronical evolution of the EU is also mentioned. In this chapter it is understood that concept of citizensip has been existing for ages but the meaning we are giving to that concept has been changed in those ages. The EU which was founded by 6 members is consisting of 27 members by the time being and it has a big population with different cultures who are living on a wide range of geographical scope. The concept of EU citizenship was created in respect of keeping all this population together, making them more bounded to the Union and achieving the goal of political integration. In the second chapter of the thesis, EU citizensip is analysed deeply. First of all a legal frame of the concept is tried to be drawn. Legal sources which are the basis of EU citizensip are mentioned. Afterwards, meaning of the EU citizenship, namely the rights given by that concept are analysed one by one. In some parts these rights are mentioned with the decisions of ECJ. Finally the critiques about the EU citizensip are mentioned. Different surveys which were made in EU and participation of people in the elections and referandums shows that the effectiveness which was gained by the EU citizensip couldn?t be achieved. Its reasons are both that the concept doesn?t provide very charming rights and the concept is a bit complicated and also the fear of going forwards to political integration over the people.