Hatay milletvekillerinin TBMM'deki çalışmaları (1939-1950)
The studies of Hatay deputies in Turkish Grand National Assembly (1939-1950)
  1. Tez No: 422960
  2. Yazar: HASAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
HATAY MİLLETVEKİLLERİNİN TBMM'DEKİ ÇALIŞMALARI (1939-1950) Hasan ÇAĞLAYAN Tarih Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2016 Danışman: Doç. Dr. Ahmet Gündüz ÖZET Bu çalışmada 1939-1950 yılları arasında seçilen Hatay milletvekillerinin TBMM'deki faaliyetleri ele alınmıştır. Böylece, on bir yıllık parlamento çalışmalarının Hatay'a yansımaları ortaya konularak elde edilen verilerin araştırmacıların hizmetine sunulması amaçlanmıştır. Çalışmada temel kaynak olarak TBMM zabıt cerideleri, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi belgeleri ve Milli Kütüphane'den dönemi konu alan gazeteler taranmış ve konuyla ilgili telif eser, tez ve makalelerden istifade edilmiştir. Elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda milletvekillerinin tanınmasına yönelik sosyokültürel ve sosyoekonomik veriler ortaya konulmuştur. Bu noktada, üç dönem boyunca görev almış on iki milletvekilinin yerellik durumları, yaş gurupları ve ortalama yaşları, eğitim seviyeleri, yabancı dil bilme durumları ve mesleki altyapıları ele alınmıştır. Ayrıca, milletvekillerinin parlamento deneyimleri, gelecek dönemlerde yeniden seçilme durumları, kaç dönem yasama faaliyetinde bulundukları, yasama faaliyetlerine dair sayısal veriler, yasama faaliyetlerinin TBMM ve Hükümet nezdinde bulduğu karşılık, tablolar halinde ayrı ayrı analiz edilerek açıklanmıştır. Ayrıca, sırasıyla altı, yedi ve sekizinci dönem milletvekillerinin TBMM oturumlarındaki sözleri, verdikleri takrir (önerge), soru önergesi ve kanun teklifleri ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER Abdullah Cilli, Antakya, Eyüp Durukan, Hatay, Hasene Ilgaz, İnönü Dönemi.
Özet (Çeviri)
THE STUDİES OF HATAY DEPUTİES İN TURKİSH GRAND NATİONAL ASSEMBLY (1939-1950) Master's Thesis, Hasan ÇAĞLAYAN History Department, 2016 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet GÜNDÜZ ABSTRACT In this study, the activities done by Hatay deputies chosen in Turkish Grand National Assembly between the years of 1939-1950 were handled. Thus, it was aimed to dedicate the data obtained to the researchers by putting forward the reflections of the works to Hatay province for eleven years in Turkish Grand National Assembly. In the study, as main source TBMM minute books, Prime Ministery archive documents and the newspapers which subjet to the era were scanned and also it was benefited from books, dissertations and artcles. Upon tha data and documents obtained, the socio-cultural and socio-economic datas were put forward to recognize the deputies. At this point, localities, age groups and average ages, levels of education, the conditions of knowing foreign language and vocational backgrounds of twelve deputies served were handled. Also, assembly experiences, the conditions of deputies' being elected again, how many periods they have been at legislative activity period, quantitative data regarding their legislative activities, the responses of legislative activities at Turkish Grand National Assembly and government were explained respectively by analyzing them in charts. Also the speeches, motions, parliamentary questions, bills of law given by deputies of sixth, seventh and eighth periods at Turkish Grand National Assembly sessions were handled. KEY WORDS Abdullah Cilli, Antakya, Eyüp Durukan, Hatay, Hasene Ilgaz, İnönü Period.