Feminist sanatçıların kadınlara biçilen toplumsal role sanatsal direnme yöntemleri açısından Türk ve yabancı sanatçıların karşılaştırılması
In terms of artistic resistance methods of feminist women artists to attributed social role of women comparison of Turkish and foreign artists
- Tez No: 422964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
FEMİNİST SANATÇILARIN KADINLARA BİÇİLEN TOPLUMSAL ROLE SANATSAL DİRENME YÖNTEMLERİ AÇISINDAN TÜRK VE YABANCI SANATÇILARIN KARŞILAŞTIRILMASI Hatice DÖNMEZ AYDIN Resim Ana Sanat Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2016 Danışman: Doç. Dr. Cüneyt KURT ÖZET Feminizmin siyasi anlamda gün yüzüne çıkmasından kısa süre sonra sanat alanında da büyük bir ivmeye yol açmıştır. Sanat alanında oluşan bu ivme kadın sanatının doğuşu, gelişimi ve gelişimi sırasında iki farklı kuşağın oluşmasına neden olmuştur. Feminist sanatın doğmasına neden olan ''Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?'' ve ''Feminist sanat nedir ve ne değildir?'' iki temel soru geçmişten günümüze cevap aranan bir alan olarak karşımıza çıkmıştır. Bu çalışmada bu temel soru ile oluşmuş süreçten başlayarak, Feminist sanatın doğuşu, gelişimi ve sonuçlarının neler olduğu araştırılmıştır. Diğer yandan Feminist sanatın en büyük sorunsalı kadınlara biçilen toplumsal rol olmuştur. Toplumun kadına biçmiş olduğu role karşı direnmek için sanatçıların geliştirdikleri direnme yolları Resim, Performans, Vücut sanatı, Happening, Etsel sanat, Video sanatı ve Fotoğraf gibi başlıklar altında sıralanarak tek tek irdelenmiştir. Bu bağlamda çalışmada Yabancı ve Türk sanatçılarının feminist sanat çerçevesinde ön plana çıkan konular üzerinden karşılaştırılmaları yapılmıştır. Ayrıca dönemlerinin en çok konuşulan eserleri kullanılan direnme yöntemleri analizi ile hangi mesajları verdikleri sorgulanmıştır. Öte yandan kadına biçilen toplumsal rollerin konu olarak farklılık gösterdiği saptanarak konular gruplandırılmış ve bu konuları ele alan Türk ve yabancı sanatçıların eserleri analiz edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda karşılaştırılması yapılan Türk-Yabancı sanatçıların, ortak buluştukları nokta ise; konulara, kendi kültürlerine ve yaşadıkları topluma ait semboller, yaşanmışlıklar ve materyaller kullanmalarıdır. Zaman zaman aynı direnme yöntemlerini kullandıkları görülse de her sanatçı birçok direnme yöntemini feminist sanat başlığı altında işlemiş olduğu da varılan sonuçlar arasındadır. Araştırmada Yabancı ve Türk sanatçıların karşılaştırılmasında dikkat çeken en önemli nokta yabancılar kadar direnen Türk feminist sanatçıların fazlalığıdır. Fakat son dönemde Türk feminist sanatçılarının, sayıları sabit olmasına karşı feminist eserlerinin daha da arttığını gözlemlenmiştir. Bu bağlamda farklı toplumsal yapılar ve sınıfların olduğu ülkelerde sorunların benzerliği dikkat çekse bile sanatçıların olayları değerlendirme yönleri ve yöntemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bugüne kadar literatürde ayrı ayrı ele alınan Türk ve yabancı sanatçıların ilk defa aynı araştırma içerisinde karşılaştırma yöntemi ile ele alınmış olması literatürdeki bir başka eksikliğin giderilmesini sağlamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Feminist Sanat, Direnme yöntemleri, Türkiye'de Feminist Sanat
Özet (Çeviri)
IN TERMS OF ARTISTIC RESISTANCE METHODS OF FEMINIST WOMEN ARTISTS TO ATTRIBUTED SOCIAL ROLE OF WOMEN COMPARISON OF TURKISH AND FOREIGN ARTISTS Master's Thesis, Hatice DÖNMEZ AYDIN Departmant Of Painting, 2016 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cüneyt KURT ABSTRACT Shortly after the process of the emergence of feminism in politics, has led to a huge boost in the field of art. This acceleration occurs in the arts led to, the rise of women's art during the development and growth the formation of two different generations. The first basic question that led to the birth of the feminist art 'Why None None Great Women Artists?' And 'What is feminist art and what is not?' 'Remains always up to date. In this study, starting with the process that formed the basic question, the rise of feminist art, development and results was investigated. On the other hand the biggest problem of the feminist art has been attributed social role of women. In society, the artist have developed resist to resistance to women attributed role the way painting, performance, body art, Happening, carnal art, video art and by aligning individual are discussed under headings such as photos. In this context, the work of foreign and Turkish artists were compared over issues come to the fore in the framework of feminist art. Besides, the works of the most talked about method of analysis was used to resist questioning what messages they gave. On the other hand to the attributed social roles of women as subjects grouped by demonstrating that vary from area to address these issues and analyzed the works of Turkish and foreign artists. This analysis results in comparison with Turkish and foreign artists, where they shared the invention; subject, of the society in which they live their culture and symbols, experiences and materials they use. From time to time, each artist now seem to resist using the same methods are among the conclusions that have been committed under the title of feminist art in many resist method. The most remarkable point of Research is the comparison of foreign and Turkish artists excess of Turkish feminist artist resists up to foreigners. But recently the Turkish feminist artists, it has been observed that the number increased even more feminist works hard against it. In this context, different social structures and events, even though most of the artists note the similarity of the problems in countries where the direction of classroom assessment and methods vary from one another. So far, the literature has provided separately discussed Turkish and foreign artists the first time in another deficiency of the same research literature that dealt with the comparison method resolved. KEYWORDS Feminist Art, Women, Resisting Methods, Feminist Art in Turkey