Stock index futures, portfolio management with stock index futures and the applicability of stock index futures markets in Turkey
  1. Tez No: 42303
  2. Yazar: YAKUP ERGİNCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu yüzyılın başlangıcına kadar dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler yeni finansal araçların ortaya çıkmasına neden oldu. 1950'lere kadar hükümetlerin ülkelerinin kalkınması için yapmış oldukları planlar uyarınca, ekonomiye ya da ekonominin sektörlerine devlet müdahalesi ya da devlet koruması sözkonusu olmaktaydı. En bilinen müdahale şekli ise planlı bir şekilde mal/hizmet fiyatlarını dikte etmek ya da ilan etmek yoluyla ekonomiyi yönetmekti, örneğin, tarımsal destekleme programları, ilgili taraflar tarafından bilinen sabit ve istikrarlı fiyatların ortaya çıkmasına neden oldu. Böylece, fiyat riskinden korunmak veya korunma yollarını araştırmak için bir gerekçe yoktu. Sonraları, hükümetlerin politikaları serbest piyasa teorisinin güçlenmesi ile daha liberalleşti. Dünya ticaret rakamlarının büyümesi, ithalat ve ihracat kapasitelerinin karmaşıklaşması ve iklimlerdeki değişiklikler mal/hizmet fiyatlarında dalgalanmalara yolaçtı. Böylece, fiyat risklerinden korunma ihtiyacı ortaya çıktı. Vadeli işlem sözleşmeleri (futures contracts) fiyat dalgalanmalarının üst seviyelere tırmandığı 1970'lerden sonra önem kazanmaya başladı. 1972 yılında, enflasyon ve stagflasyonun yolaçtığı ekonomik çöküşler dünya ekonomilerinde büyük hasarlara yolaçtı. Bu çöküşten kurtulmak için önerilen yollardan birisi de Bretton Woods Sabit Kur Sisteminin terkedilip, değişken kur sistemine geçmekti. 1973 yılında, petrol krizinin getirmiş olduğu fiyat artışları yüksek enflasyon oranlarının oluşmasına neden oldu. Hükümetlerin para politikalarına önem vermesi faiz oranlarında dalgalanmalara yolaçtı. Bu dönemden sonra, hükümetler faiz oranlarını ve fonların dolaşımını serbest bıraktılar. Bu gelişme tahmin edilemeyen fiyat ve faiz oranı dalgalanmalarına yolaçtı. Riskten korunmak isteyen grupların talebi ve ekonomilerin reel ve finansal sektörlerini etkileyen bu dalgalanmalardan fayda sağlamaya çalışan grupların talebi vadeli işlem sözleşmelerine olan toplam talebi ve vadeli işlem borsalarındaki işlem hacmini oldukça arttırdı. Her yeni finansal araç ilgili dönemdeki ekonomik ve sosyal ihtiyaca göre ortaya çıkmaktadır. Vadeli işlem sözleşmelerinin yaygın olarak kullanılmasının nedeni fiyat risklerini ortadan kaldırmak veya azaltmaktır. Başlangıçta, vadeli işlem sözleşmelerinin işlevi portföyleri veya stokları fiyat riskinden korumak veya geleceğe yatırım yapmaktı. Vadeli işlem sözleşmeleri bu işlevleri kolay ve ucuz bir şekilde yerine getirmektedir. Çalışmanın I. bölümünde, vadeli işlem sözleşmelerinin genel özellikleri ve vadeli işlem piyasaları anlatılmaktadır. IVII. bölümde, hisse senedi piyasalarının etkinlik seviyelerini ölçmek için gerekli yöntemler, farklı etkinlik seviyelerinde en iyi getiriyi sağlayan yatırım yöntemleri ve hisse senedi piyasasında kurumsal yatırımcıların rolü anlatılmaktadır. Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri (stock index futures) 1980'li yıllarda sermaye piyasalarında yerini almış olan araçlardandır. Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri yatırımcıya geleceğe yatırım yapması için yatırım fırsatları verir. Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerini satın alan yatırımcı sözleşmede belirtilen vade ve fiyatta endeksi satın alma hakkını kazanmaktadır. III. bölümde, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ve bu sözleşmelerin işlem gördüğü piyasalar açıklanmaktadır. Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri kullanılmadan önce, portföylerini sigortalamak isteyen yatırımcılar ya hisse senedine dayalı seçmeli vadeli işlem sözleşmeleri (stock options) ya da açığa satış yöntemlerini kullanırlardı. Bu seçenekler pahalı ve zaman alıcıydı. Oysa, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri portföyleri daha ucuz, hızlı ve etkin bir şekilde koruyabilmektedir. Büyük tutarlarda fona sahip olan yatırım fonları, yatırım ortaklıkları, hayat sigorta şirketleri ve emeklilik fonları portföylerini fiyat risklerine karşı korumak ve sigortalamak için endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri kullanmaktadırlar. IV. bölümde, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerini kullanmak suretiyle kurumsal fonların getirişini arttıran yatırım yöntemleri anlatılmaktadır. Çalışmanın V. bölümünde, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin Türkiye'de uygulanabilirliği ve uygulama için alınması gerekli önlemler anlatılmaktadır. Sonuç olarak, içerisinde geçen tartışmaların son bir değerlendirmesi ile çalışma sona erdirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until the beginning of this century, the economic developments all over the world have led to new financial instruments. Until 1950's, there had been governmental protection or intervention to the economy or to the sectors of the economy according to the governmental plans that had been made for the development of the countries. The popular intervention was to dictate the prices or declare them to direct the economy in a planned manner. For example, agricultural support programs had led to fixed and stable prices that were known to the related parties. Therefore, there were no need to hedge the price risks or to search for it. Later on, the governmental strategies had changed into more liberal decisions for the free market. The emerging capacity of the world trade, the complexity of the volume of the import end export and the changes in the climate fluctuated the prices. Thus, the need for hedging price risks have emerged. Futures contract has gained importance after 1970's where the price fluctuations had reached its top. In 1972, the economic depression had had great impacts on the economies which caused both high inflation and stagflation. The proposed measures to overcome this depression were to leave Bretton Woods fixed rate system and pass to floating rate system. In 1973, oil crisis and rising prices all over the world had contributed high inflation rates. Governments gave importance to monetary policies which led to interest rate fluctuations. After this period, governments set interest rates and the flow of funds free. This development caused unpredicted price and interest rate fluctuations. The demand of the groups who wanted to hedge the risks and the demand of the groups who wanted to get the advantage of these fluctuations which affected the real and financial sectors of the economy, had increased the interest on the futures contracts and the volume of trading in the futures exchanges. Every new financial instrument has emerged due to the economic and social requirement of the related period. The reason of the enhancement of futures contract is to minimise or eliminate the price risks. At the beginning, the function of the futures contracts were to protect the portfolios or the inventories from price risks or to invest in future. Futures contracts effect these functions easily and cheaply. In the first part of this thesis, the general characteristics of the futures contracts and the futures markets are explained. In the second part, the methods for determining the efficiency levels of the stock markets and the investment methods which produces the best return in differentefficiency levels are explained. The role of institutional investors in the stock market is also explained. Stock index futures are the instruments which took part in 1980's in the capital markets. Stock index futures provides investment opportunities for the investor to invest in future. The investor who buys stock index futures has the right to buy the index at the price and at the maturity stated in the futures contract. In the third part, stock index futures and the functions of the markets that they are traded are explained. Before stock index futures, the investors seeking to insure their portfolios have the alternative to use stock options or selling short. These alternatives are expensive and massive. Instead, stock index futures are used to insure the portfolios in a cheaper, faster and efficient way. Institutional investors like mutual funds, unit trust, life insurance companies and pension funds having huge amounts of funds has used stock index futures to insure or protect their portfolios from the price risks. In the fourth part, the investment methods which contributes to the return on the institutional funds using stock index futures are explained. In the fifth part of this thesis, the applicability of the stock index futures in Türkiye and the necessary measures to be taken are discussed. Finally, the thesis is concluded with a final evaluation of the major arguments drawn out in this study. iu