İndekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Stock index futures and the case of Turkey
  1. Tez No: 73567
  2. Yazar: ŞEKİP YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri dünya fınans literatürüne 1980' li yılların başlarında girmiş finansal araçlardandır. Her ne kadar bu sözleşmeler pek çok eleştiriye maruz kalsalar da dünya finans piyasalarında varlıktan inkar edilemeyecek bir ağırlığa sahiptirler. Riski ve spekülasyonu bünyesinde barındıran endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerin işlem görmediği modern bir finans merkezi düşünülemez. Çalışmanın temel amacı, şu anda dünyada oldukça popüler olan ancak ülkemizde hiç bilinmeyen endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin teknik özelliklerini, sistematik riskle ilişkisini ve portföy yönetiminde kullanımını açıklamaktır. Ayrıca çalışmada, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin Türkiye'de uygulanabilirliği ve ülkemizde uygulanabilmesi için yapılması gereken teknik çalışmalar üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri Türkiye'de sağlıklı bir biçimde uygulandığında önemli ekonomik işlevleri olacaktır. Ancak, bu sözleşmelerin istenen işlevleri sağlayabilmesi için belli bir altyapının geliştirilmesi, İM KB bünyesinde bir takım teknik düzenlemeler yapılması ve daha da önemli bir gereksinim olarak enflasyon oranının düşürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stock Index Futures are one of the instruments that took place in world finance literature at the begining of 1980's. Altough there are many critics about stock index futures, they have an undeniable weight in world financial markets. A modern financial center that doesn't operate with stock index futures which consist of risk and speculation is unthinkable. The main aim of this work is to explain the technical features of stock index futures, its relationship with systematic risk and its use in portfolio management. The applicability of stock index futures in Türkiye and technical studies for this are also explained in the work. As a result, stock index futures will have important economic functions when they are set completely in Türkiye. But for the assurance of the expected functions of stock index futures, development of a special infrastructure and some technical regulations in IMKB and reduction of the inflation rate is required.