Evli çiftlerde evlilik uyumu, evlilik çatışma biçimi ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesstment of marital harmony, types of marital conflict and levels of depression in married couples
- Tez No: 423086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada evlilikte çatışmanın ve uyumun bireylerin depresyon düzeyine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle İstanbul İli'nden 40 evli çift seçilmiş ve bu 80 kişiye 2 aylık sürede Evlilik Uyumu Ölçeği, Evlilikte Çatışma Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the effects of conflict and harmony on the level of depression in marriage.For this purpose, with a simple random sampling method from forty married couples selected and eighty people and data were collected with marital harmony, marital conflict and beck depression scale in two months.