112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan acil tıp teknisyenleri ve paramediklerin duygusal zekâ ile örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Abstract an investigation of relations between emotional intelligence and organizational citizenship behavior levels of emergency medicine technicians and paramedics who work in 112 emergency health services
- Tez No: 423085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Hospitals, Health Care Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırmayla, 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramediklerin duygusal zekâ düzeyi ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında bir ilişkinin incelenmesi ve katılımcıların duygusal zekâ düzeyi ile örgütsel vatandaşlık davranışı duyarlılıklarının arttırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: İstanbul İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı, Komuta Kontrol Merkezi (KKM) ve Acil Yardım İstasyonlarında (AYİ) görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden; 273 Acil Tıp Teknisyeni ve 127 Paramedik olmak üzere 400 işgören araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada Bar-On'un literatüre kazandırdığı“Kişisel Beceriler”,“Kişilerarası Beceriler”,“Genel Ruh Durumu”,“Stresle Başa Çıkma”,“Uyumluluk”olmak üzere beş boyut ve 59 maddeden oluşan“Duygusal zekâ”ölçeği ile Altuntaş ve Baykal'ın geliştirdikleri hemşirelikte güvenirliği ve geçerliliği kanıtlanmış olan“Vicdanlılık”,“Hoşgörülülük”,“ Kurumu Övme”,“bilgilendirme ve katılım”,“Yardım Etme”olmak üzere beş boyut ve 24 maddeden oluşan“Örgütsel vatandaşlık davranışı”ölçeği kullanılmış olup, kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilen veriler SPSS yöntemi ile analiz edilmiştir. Demografik veriler frekans sıklık tabloları ile değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon yöntemleri ile test edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Bulgular: Araştırmaya katılanların duygusal zekâ düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyi ortalamaları yüksek düzeyde bulunmuştur. Elde edilen bilgiler sonucunda; Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramediklerin duygusal zekâ düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkili olduğu ve duygusal zekâ düzeylerinin örgütsel vatandaşlık davranışını anlamlı ve pozitif yönlü etkilediği görülmüştür. Sonuç: Acil tıp teknisyenleri ve paramediklerin kişisel ve kişilerarası beceri düzeyleri ile genel ruh durumlarının düzeylerinin yüksekliğinin; meslek mensuplarının mesleklerini icra ederken vicdanlı, hoşgörülü, kuruma ve arkadaşlarına sadık ve yardımsever duygularının oluşmasında önemli bir etken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research is to look at the relationship between the organizational skills behaviour and emotional intelligence level of 112 health care professionals who work in emergency medical services and Paramedics, and improve the level of emotional intelligence and sensibility of organizational behaviour of participants.Methods: The participants of the research are 273 Emergency Medical Technician and 127 Paramedic, in total of 400 employees who are working for Command and Control Center (CCC) and the Emergency Aid Station (AU) mission which is connected to Istanbul Provincial Ambulance Service. The research used five dimension literature gained by Bar-on“Personal Skills”,“Interpersonal Skills”,“General Mood”and“Stress Coping”,“Compliance”with the“emotional intelligence”scale which has 59 substances and a method developed by Baykal and Altuntas using with proven reliability and validity of nursing“Conscientiousness”,“Tolerance-sportmenship”,“Courtesy-based information”,“ Supporting and development of organization-civic virtue”,“ helping-altruism”, including the five dimensions and 24 items consisting of“organizational citizenship behaviour”were also used. The data were analysed by SPSS method. The relationship between Demographic data tables with frequency agility and variables were tested with correlation and regression methods. The research is based on the relational model. Results: The study reveals that the average level of emotional intelligence and organizational citizenship of participants are at high level. As a result of the obtained information, there is a substantive positive sided relation of Emergency Medicine Technicians and Paramedics' organizational citizenship behaviour and emotional intelligence levels and their emotional intelligence level has a significant and positive influence over their organizational citizenship behaviour. Conclusion: Overall, the high level of personal and interpersonal skills of the emergency medical technicians and paramedics are important factors to be conscientious, tolerant while they are performing their profession and loyal and helpful to their friends and institution.