112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan acil tıp teknisyenleri ve paramediklerin yaşam desteği uygulamaları ile öz liderlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Relation examination for emergency medicine technicians who work in 112 emergency health services and paramedics life support practices with their self leadership level
- Tez No: 423087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramediklerin Yaşam Desteği Uygulamaları ile Öz Liderlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve yaşam desteği uygulamalarını geliştirmek ile öz liderlik beceri ve yetkinliklerinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla Araştırmada İstanbul İli içerisinde Kamuya bağlı 112 Acil Ambulans Servisi çalışanlarında araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 286 Acil Tıp Teknisyeni ve 314 Paramedik olmak üzere toplam 600 çalışan üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Bu kavramları kapsayan üç bölümden oluşan anket uygulaması yapılmıştır. Anketin soru formlarının birinci bölümünde demografik verilere ilişkin soru formu, ikinci bölümünde Yaşam Desteği uygulamalarına ilişkin emel Yaşam Desteği ile İleri Kardiyak Yaşam Desteği uygulamalarından oluşan iki ölçek ile son bölümde ise öz liderlik ölçeği soru formlarından oluşmaktadır. Çalışma veri analizinde, ölçeğin doğruluğunu tespit etmek için açıklayıcı çözümleme tekniği ile Faktör analizi, İlişkisini ölçmek için Korelasyon analizi ve bu ölçeğin etkisini ölçmek için Regresyon analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama metoduna dayanmaktadır. Araştırmada genel yaşam desteği bilgi düzeyi ortalaması orta, temel yaşam desteği bilgi düzeyi ortalaması yüksek ve ileri yaşam desteği bilgi düzeyi ortalaması ise orta düzeyde bulunmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların ATT ve Paramediklerin yaşam desteği uygulamaları ile öz liderlik düzeyleri arasında olumlu ilişki tespit edilmiştir. Öz liderlik düzeylerinin genel yaşam desteği düzeyi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. 112 İl Ambulans servisi çalışanlarının yetenekleri, kişisel hakimiyeti ve yetkinlik düzeylerinin; mesleki algıları ve uygulama düzeyleri üzerinde olumlu etkileyici bir faktör olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the relation between life Support Practices and self leadership level who work in 112 Emergency Health Services and Paramedics and aiming to improve the Emergency Technicians and Paramedics' Life Support Practices, to increase the skills and competencies of Self Leadership. The study over governmental workers of 112 Emergency Service in Istanbul, was examined comprehended Life Support Practices, Self Leadership Levels. With this goal, questionnaire was applied to 286 Emergency Medicine Technician, 314 Paramedic in total 600 employees. Covered these terms and consisted of 3 parts survey was conducted. The first part of the survey is about demographic data; the second covers 2 scales on Life Support Practices, Basic Life Support and Advanced Cardiac Life Support Practices; the last one consists of Self Leadership Scale Questionnaire. In Data Analysis of the study; explicative Factor Analysis to establish the structure validity of the scale, Correlation Analysis to measure the relation and Regression Analysis to measure the impact of the scale were used. As a result; Knowledge Level is average for General Life Support, high for Basic Life Support, average for Advanced Life Support. positive relation exists between Life Support Practices and Self Leadership Levels according to the research findings. It has been seen that the Self Leadership Levels of the Survey Participants are effective on the General Life Support. l12 Provincial Ambulance service workers'capabilities, personal mastery and competence levels are possitive and impressive factors over their professional perception and application level.