Avrupa Birliğinde devlet borçları sorunu ve Yunanistan etkisi
Government debts in the European Union and the impact on Greece
  1. Tez No: 423089
  2. Yazar: SERTAÇ HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmanın amacı; 2008 yılında ABD'de ortaya çıkan krizin Avrupa ülkelerine olan etkilerini ve Avrupa ülkelerinde başlayan krizlerin nasıl Avrupa Borç Krizi'ne dönüştüğü ve bu dönüşümde Yunanistan Krizinin etkisi vurgulamaktır. Bu doğrultuda 2008 yılından 2013 yılına kadar Avrupa'da gerçekleşen önemli ekonomik ve siyasi olaylar anlatılmış, bir kriz kronolojisi oluşturularak, Avrupa Borç Krizi'ni tetikleyen unsurların açıkça görülebilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2008 küresel ekonomik krizinin nasıl Avrupa Borç Krizi'ne dönüştüğü incelenirken, Avrupa Borç Krizi'nin oluşmasında Yunanistan'ın, dolaylı ya da dolaysız etkisinin olduğu görülmektedir. Krize karşı alınan önlemlerin, geçmişten gelen makroekonomik dengesizliklere karşısında etkinliğini yitirdiği, uygulanan reformların ve kurtarma paketlerinin kısa dönemde sonuç vermediği görülmüştür. Ekonomist ve iktisatçılar Avrupa'daki ekonomik durumun kriz öncesindeki hale gelebilmesinin oldukça uzun süreceği görüşünde hem fikirdirler.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is a topic studied under information management, which is the strategic dynamic of business and management; and it is currently a popular topic both for academy and business life. The concept of intellectual capital has three primary components which are human capital, structural capital and relational capital. This work proposes a conceptual model that examines the effects of intellectual capital on firm innovativeness and firm performance in health institutions. This model is based on determining the criteria of human capital, structural capital and relational capital for public and private hospitals, and the effects of these components on firm innovativeness and firm performance. As a result of the research on the health institutions that are currently active in Istanbul, it is concluded that human capital and relational capital have a positive effect on firm innovativeness in health institutions. This research also shows that, firm performance is positively affected by structural capital and firm innovativeness. These results emphasize intellectual capital's relations with firm innovativeness and firm performance; and the effect and importance of firm innovativeness on firm performance.