Duygusal zeka ve örgütsel stres: Örgütlerde hemşirelerin duygusal zeka becerileri ve stresle başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişki
Emotional intelligence and organizational stress: Nurses' emotional intelligence abilities and their methods of struggle with stress in the organizations
- Tez No: 423088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsana dair birçok şeyi barındıran duygusal zekâ artık bireyin hayatının her alanında karşısına çıkmaktadır. Özel hayatında ve iş hayatında birey için duygusal zekâ vereceği kararları ve takınacağı tutum ve davranışları da belirlemektedir. Bir tepki olarak da nitelendirilebilecek olan duygusal zekâ, insanın aklının hayatını yönlendirmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de bireyin hayatının büyük bir bölümünün geçtiği iş hayatında duygusal zekâ son derece önemlidir. Bunun yanı sıra birey, iş hayatı içerisinde, hayatının geri kalanında da yaşadığı gibi stres baskısı altındadır. İş hayatında“örgütsel stres”olarak değerlendirilen bu sorun organizasyonlar ve çalışanlar için büyük bir tehdittir. Bu nedenle de her türlü stres çeşidi için çözüm arayışları söz konusudur. Bu yüksek lisan tezi, duygusal zekâ ve örgütsel kavramları temelinde, örnek bir olay olarak, hastanelerde çalışan hemşirelerin duygusal zekâ becerileri stres ile başa çıkma yöntemlerini araştırmaktadır. Bu nedenle de çalışmanın son bölümünde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 91 hemşirenin gönüllü katılımı ile gerçekleştirilen bir ankete yer verilmiştir. Bu anket aracılığı ile araştırmaya katılan hemşireler özelinde, çalışan bireylerin duygusal zekâ becerileri ve stresle başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırılmış, sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals face the fact of emotional intelligence, which includes a lot of things on human being, in every area of their lives. Emotional intelligence decided about the decision and behaviors of individual in his/her private and business life. Emotional intelligence, which is evaluated as a“reaction”, helps individual to direct his/her life. In particular, emotional intelligence is very valuable in people's live that they spend most their times in a day. Beside, individual is under the pressure of stress in business life as he/she feel the same in the private life. In the business life, that stress is called“organizational stress”and it is a great threat for organizations and employees at the same time. That is why there is a search for various stress factors. This master thesis researches nurses' emotional intelligence abilities with their methods of struggle with stress as a case study in the basis of the facts of emotional intelligence and organizational stress. For this purpose, in the last chapter of research, there is a survey and it was realized with 91 nurses, who joined survey as volunteers, in Istanbul Haseki Education and Research Hospital. The relationship between individuals' emotional intelligence abilities and their methods of struggle with stress was investigated in this survey and the results of survey were evaluated.