Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler ile Türk uyruklu öğrencilerin özgüven düzeylerinin incelenmesi
Invastigation of self-esteem among Turkish students and foreign students who live in Turkey
  1. Tez No: 423094
  2. Yazar: ZEKİYE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler ile Türk uyruklu öğrencilerin özgüven düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada Türkiye'ye öğrenim için gelen yabancı uyruklu öğrenciler ile Türk uyruklu öğrencilerin özgüven düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunu İstanbul il sınırlarındaki üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Çeşitli bölümlerde eğitim gören 51 yabancı uyruklu öğrenci ile 50 Türk uyruklu öğrenci, toplamda 101 üniversite öğrencisinden oluşmuştur. Yaşları 18 ile 26 yaş arasında değişmektedir. Öğrencilerin 26'sı yabancı uyruklu ve 25'i Türk uyruklu erkek öğrencilerinden, 25'i yabancı ve 25'i Türk uyruklu kız öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg Self-esteem Scale) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler ile Türk uyruklu öğrencilerin özgüven düzeyleri farklı değişkenlere göre incelendiğinde (cinsiyet, uyruk, aile ile birlikte yaşama ve ailenin aylık geliri) farklılıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate self-esteem levels of turkish students and foreign students who live in Turkey. Confidence levels of Turkish students and foreign students who have come to Turkey for education has been compared in this study. The search group includes university students who live in province of istanbul. Participants are 51 foreign students and 50 turkish students who have studied in various departments, it consist of a total of 101 university students. Ages of participants change from 18 to 26 years. 26 of students are foreign and 25 of them are turkish boys, 25 of them are foreigners and 25 of them are Turkish girl students. The Rosenberg Self-esteem Scale and personal information forms have been used in the study. According the results, self-esteem levels of Turkish students and foreign students who live in Turkey show variations.