Duygusal zeka ile tükenmişlik ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the investigation of the relation ship between emotional intelligence burnout and organizational commitment levels
  1. Tez No: 423093
  2. Yazar: SELCAN PINAR CİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tüm birimlerinde ve çalışanlarında Duygusal zeka,Tükenmişlik ve Örgütsel bağlılık arasında ilişki incelenmesi ve bunlar arasındaki ilişkiden kaynaklanan sorunlara karşın çözüm önerilerinin getirilmesi planlanmaktadır.Bu çalışmanın amacı,duygusal zekayı artırarak tükenmişliği azaltmak,örgütsel bağlılığı artırarak tükenmişliği azaltmak,duygusal zekayı artırarak örgütsel bağlılığın artırılması olarak belirlenmiştir. Anket çalışanlara 21.03.2015 ile 21.04.2015 tarihlari arasında ;İstanbul il sınırları içinde bulunan,araştırmacının görevli olduğu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tüm birimlerinde çalışan uzman doktor,hemşire,sağlık memuru ve hastanenin farklı departmanlarında çalışan gruba uygulanmıştır.Araştırmaya katılmayı kabul eden ve ilgili tarihlerde hastanede olan 400 çalışan kişiden oluşturulmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (Oneway) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey Post Hoc testi kullanılmıştır.Spss 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma yüksek lisans tezi kapsamında hazırlanan bir anket formu ilgili literatür tarandıktan sonra uygun kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan literatürler tarandıktan sonra uygun görülen sorular anket formuna alınmış,Duygusal zeka,Örgütsel Bağlılık,Tükenmişlik Ölçeği Civanoğlu tarafından oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda:Araştırmaya katılanların Duygusal zeka düzeyi,Tükenmişlik düzeyi ve Örgütsel bağlılık düzeyi gruplar arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
All units of the Training and Research Hospital and working on emotional intelligence, examining the relationship between burnout and organizational commitment and suggesting solutions Despite the problems arising from the relationship between them planlanmaktadır.b The purpose of the study is to reduce burnout increasing emotional intelligence, reduce fatigue by increasing organizational commitment, emotional intelligence It is set to increase as increasing organizational commitment.Among the survey with employees 03/21/2015 04/21/2015 tarihlar of İstanbul is located in the province of the researcher's officials that Training and Research Hospital employees specialists in all units, nurses, health officers and hospitals who agree to participate in the uygulanmıştır.araştır groups working in different departments the relevant date, which is formed of 400 people working at the hospital. One-way comparisons between groups (Oneway) ANOVA test and Tukey's post hoc test to detect differences in the causes of the group kullanılmıştır.spss 21.0 software package was used. After research scanned the literature on a questionnaire prepared under the master's thesis after scanning the literature routinely used to uygulanmıştır.araştır using appropriate taken to eligible questions questionnaire, emotional intelligence, organizational commitment, Burnout Inventory was created by Civanoğlu. Research results of the participants emotional intelligence level, burnout level was found to be a significant relationship between the level of commitment and organizational groups.