Türkiye'deki tüketicilerin satın alma karar süreçlerinde televizyon reklamlarının rolü
The role of tv advertisements on the purchasing deci̇si̇ons of consumers in Turkey
- Tez No: 423106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pazarlamanın karma elemanlarından birisi olarak kabul edilen reklamlar, işletmeler tarafından tüketicileri etkilemek için yoğun biçimde kullanılmaktadır. Bir başka ifade ile reklamların hedef kitlesi tüketim yapan bireylerdir. Pazarlama iletişiminin en önemli unsuru olarak değerlendirilen reklamların, tüketici tutumu ve davranışı üzerinde etkisi büyüktür. Tüketicilerin bir reklama yönelik olarak olumlu tutumu“beğeni”olarak adlandırılırken, olumsuz tutum“beğenilmezlik”olarak nitelendirilmektedir. Tüketicilerin reklama yönelik tutumları tüketici davranışını belirlemektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki tüketicilerin satın alma karar süreçlerinde televizyon reklamlarının rolünü anlamaktır.
Özet (Çeviri)
Advertisements, as one of the component of marketing mix, are used by business firms intensely to influence consumers. In other words, the target group of advertisements is the consuming individuals. Advertisements which are named as the one of the most important elements of marketing communication have a significant influence on consumer attitudes and behaviors. The consumer's positive attitude toward an advertisement is referred to“admiration”, negative attitude is considered as“disfavor”. Consumer attitudes towards advertisement determine consumer behavior. The aim of this study is to comprehend the role of television advertisements during the buying decision process of consumers in Turkey.